Vědci předpokládali, že z domu zbyly jen obvodové zdi, místo toho ale narazili na několik místností. „Jednou sondou se nám podařilo vstoupit do prostoru bývalé kuchyně, nyní budeme zjišťovat, zda je suterén na více místech,“ řekl znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda.

Nyní archeologové s obtížemi prolezou třemi místnostmi, které jsou asi ze dvou třetin zasypané sutí. „V současné době známe výsledky pouze jedné sondy z plánovaných devíti," poznamenal starosta Brna-středu Vojtěch Mencl.

Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál.
Rozkol v brněnském ANO: dvě třetiny zastupitelů se "trhly", založili svůj Klub

Práce proto budou pokračovat nadále, konec průzkumu je plánovaný na jaro příštího roku. Představitelé radnice čekají na výsledky výzkumu. „Pro bezpečnou obnovu parku bude klíčový posudek statika,“ doplnil Mencl.

Posunou vyhlídkové kolo

Podle Svobody budou nálezy ještě rozlehlé. „Můžeme předpokládat, že podzemí vydá velkou část suterénu Německého domu. Suť, kterou byly sklepy zasypávány, kuželovitě zaplnila prostor sklepa, nerozšířila se však do boků. Podleprvních posouzení se zdá, že klenby jsou v dobrém stavu,“ upřesnil Svoboda. Některé klenby však dělníci při bourání domu v roce 1945 prorazili a nasypali do nich právě suť jako výplň.

Kvůli nálezům posunou zástupci městské části i vyhlídkové kolo, které při vánočních trzích pravidelně stává na Moravském náměstí. V minulých letech se totiž nacházelo přímo nad nezasypanými sklepy. „Pokud bude Advent na Moraváku, bude průzkum na tuto dobu přerušen. Vyhlídkové kolo bude letos pravděpodobně umístěno na ploše vpravo od původního stanoviště, díváme-li se směrem přes fontánu. Změnu ještě musíme projednat s provozovatelem," nastínila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Brněnské pěstitele takzvaných microgreens v podnikání paradoxně nakopla koronavirová pandemie a s ní související vládní opatření.
Brněnské pěstitele nakopla pandemie. Speciální rostliny nabízí na facebooku

Německý dům stál na dnešním Moravském náměstí od konce 19. století do roku 1945, byl střediskem brněnských Němců pro koncerty, výstavy, oslavy či plesy. Do tamního slavnostního sálu se vešlo téměř dva tisíce lidí. Za druhé světové války dům používali nacisté, zřejmě proto se stal symbolem nacistické okupace.