Dosud neznámé pravěké sídliště a pohřbiště objevili v uplynulých měsících archeologové ve Štefánikově ulici, nedaleko jednoho z nejstarších brněnských klubů Fléda. „Byť se vzhledem k příhodné poloze na sprašové návěji mírně se sklánějící na východ k vodoteči Ponávky dalo v oblasti pravěké osídlení předpokládat, jde o první podobný nález v těchto místech,“ uvedl archeolog Václav Kolařík ze společnosti Archaia.
Odborníci objevili kostrový hrob mladého muže s výbavou i důkaz o sídlišti únětické kultury. „V pozdní době kamenné se v okolí stavby nacházelo pohřebiště kultury se šňůrovou keramikou, ze kterého se nám podařilo odkrýt jeden částečně porušený kostrový pohřeb muže. Šestnácti až sedmnáctiletý muž ležel v typické skrčené poloze s osobní výbavou. Později, ve starší době bronzové, bylo na stejném místě založeno sídliště únětické kultury. Jeho přítomnost dokládá sedm poměrně značně zahloubených kruhových jam, které pravděpodobně sloužily ke skladování obilí, případně jiných produktů," popsal nálezy Kolařík.
Archeologové společnosti Archaia v současnosti pracují i na výzkumu v ulici Nové sady, na pozemku, kde časem vznikne přístavba administrativních budov Titanium a polyfunkční dům. „Máme aktuálně nálezy z období doby kamenné, kultury prvních zemědělců, kteří již plošně používali keramiku. Našli jsme rovněž pár objektů z doby bronzové,“ přiblížila vedoucí výzkumu Michala Přibylová.
Archeologové v místech ale nyní odkrývají především zázemí středověké vesnice Novosady. „Nacházíme se v místech, která kdysi bývala brněnským předměstím. O vesnici Novosady, která existovala od čtrnáctého století, jsme věděli z historických map i dobových pramenů. V současnosti vesnice leží v podstatě pod kolejemi a my děláme výzkum v místech zadní části domů," popsala Přibylová. Výzkum v Nových sadech potrvá přibližně do léta.
Archeologové spolupracují rovněž při rekonstrukci parovodů v Brně. „V trase nového parovodu v Polní jsme za zhruba dva týdny objevili více než stovku objektů, nejstarší keramika pochází zřejmě až z doby bronzové," zmínil v textu na webu archeolog Róbert Antal.