„Košík, který žena drží v levé ruce, je totiž jedním z jejích atributů a měl by být zaplněn ovocem a růžemi," popsala archeoložka Lenka Sedláčková ze společnosti Archaia Brno.

Svatá Dorota byla oblíbenou světicí, kvůli víře ji na začátku 4. století nechal císařský náměstek Sapricius popravit. Podle legendy odmítla Dorota zříct se křesťanské víry, a to ani po mučení.

Když šla Dorota k popravě, řekla přihlížejícím, že se těší do ráje, kde kvete ovoce a zraje ovoce. Jejím slovům se vysmál pohan Theofil, a požádal ji, ať mu z ráje tedy kytici růží a ovoce pošle.

Ilustrační foto.
Jižní Moravu ovládnou tropy, o víkendu bude až 35 stupňů Celsia

Když k Dorotě pak přišlo dítě a mělo v ruce tři růže a tři jablka, poslala jej za Theofilem. Ten pak uvěřil v Krista a Sapricius jej také nechal popravit.

Nalezená plastika pochází zřejmě z 16. nebo až poloviny 17. století. "Drobné keramické plastiky v podobě madonek a světic plnily funkci jakýchsi amuletů, které chránily jejich majitele před nemocemi, neštěstím a zároveň měly zajišťovat vše dobré v jeho životě. Mohly být součástí domácích oltáříků i suvenýrem z poutních míst a jsou zajímavým dokladem osobní zbožnosti tehdejších lidí," doplnila archeoložka Sedláčková.