„Nelíbí se nám, jak se město chovalo nekoncepčně k veřejným prostranstvím a jak se rozvíjelo. Podle nás je dobré mít odborného garanta, který vývoj bude sledovat a dá mu řád," řekla starostka Michaela Trněná ze sdružení Čisté Šlapanice.
náplň práce
- městský architekt dohlédne na rozvoj, veřejný prostor, řešení staveb na významných místech a dědictví Šlapanic
- postará se o komunikaci s lidmi a také o organizaci architektonických soutěží
- pomůže s investicemi, vizemi města a usměrňování soukromých investorů
Podle ní nový architekt pomůže třeba v případech, kdy se město vyjadřuje k plánovaným stavbám na jeho území. „Pohled urbanisty je přínosný pro všechny zúčastněné. S investory nebudou jednat laici, ale odborník, který dokáže pohled města dobře zdůvodnit," podotkla starostka.
Architekt se má podílet také na tvorbě dokumentu, který ovlivní vývoj Šlapanic na roky dopředu. „Očekávám, že pomůže s přípravou nového územního plánu," uvedla.
Protože město nemá dostatek peněz pro stálou pozici, architekta najme externě. „Nejvhodnějšího kandidáta vybereme nejpozději do dvou měsíců," nastínila Trněná.
Obsadit stejný post plánuje i nové vedení Brna. Město přitom Útvar hlavního architekta zrušilo v roce 2003. „U nás ale nemůže jít jen o jednoho člověka. Jsme mnohem větší než Šlapanice. Spíš vedeme debatu o zřízení celého útvaru," uvedl náměstek primátora Martin Ander. Podle něj bude jasno do konce dubna, zda Brno vytvoří jen odbor magistrátu, nebo příspěvkovou organizaci, tak jako Praha.