Podobně velký most ve městě postaví po zhruba šedesáti letech. Vydrží stoletou povodeň, kromě vody překlene také poříční park. „Podle autorů nabídne místo přírodní alternativu urbanizované krajiny a umožní jinak městem svázané řece si trochu oddechnout," uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík.

Porotci rozhodovali mezi sedmi velmi rozdílnými návrhy. „Při svém hodnocení jsme ocenili hlavně štíhlou ocelovou konstrukci a velkorysý povodňový park rozšiřující nábřeží řeky do obou stran. Řešení je jednoduché, prostorově velkorysé, flexibilní, dostatečně prostupné pro různé druhy pohybu návštěvníků i s velkým potenciálem plnit funkci biokoridoru,“ vyzdvihl městský architekt Michal Sedláček.

Dva jízdní pruhy na mostě poslouží městské hromadné dopravě, další dva běžným řidičům. Počítá se s oddělenými cyklopruhy i prostornými chodníky pro pěší. Konstrukce spojí Novou Dukelskou vedoucí od Tomkova náměstí a Novou Šámalovu od Zábrdovické ulice. Hodnotné budovy blízké Briessovy sladovny se mají úpravy dotknout co nejméně.

Dvě stě dvacet milionů

Náklady na stavbu a proměnu nejbližšího okolí odhadují představitelé města na víc než 220 milionů korun. Začít stavět se může v letech 2024 nebo 2025. Projekt musí sladit s výstavbou protipovodňových opatření v lokalitě. „Mají vzniknout do roku 2025 a spolu s plánovaným mostem jde o nutné podmínky proměny Zbrojovky v novou městskou čtvrť," poznamenala primátorka Markéta Vaňková.

Vítězný ateliér stojí za oceňovanými projekty, jako je pěší most Tintagel Castle v severním Cornwallu nebo Canada Square Pavilion v londýnské čtvrti Canary Wharf. Podílí se také na projektu britské vysokorychlostní železnice na nádraží Euston.

Na druhém místě skončil brněnský ateliér P.P. Architects spolupracující se studiem PRIS, na třetím společný tým re:architekti studio a Bridge Structures. Všechny návrhy si mohou Brňané prohlédnout na výstavě v kavárně Industra v areálu Nové Zbrojovky. Vernisáž se uskuteční za účasti vítězného týmu 20. dubna.