Většina nemocničních areálů v Brně absolvovala poslední důkladnou rekonstrukci před sametovou revolucí. Větší problém než oprýskané fasády však znamenají nedostatky, které se skrývají pod nimi. Odkládat obnovu starých vodovodních sítí, dosluhujících rozvodů elektřiny nebo odpadů kvůli penězům se do budoucna prodraží, varují odborníci.

Od slavnostní kolaudace brněnské fakultní nemocnice už uplynuly dvě desítky let. „Při výstavbě se používaly staré technologie a materiály. Některé věci nebyly ani kvalitně provedené. A tak po dvaceti letech samozřejmě přicházejí problémy, například s rozvody energií,“ vysvětlil ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Podle výsledků nedávného ministerského auditu, který se zaměřil na hospodaření fakultních nemocnic, je odepsanost majetku největší brněnské nemocnice osmdesát procent. Se stejnými problémy ale bojují i ostatní zdravotnická zařízení ve městě. Ty kromě zastarávání budov mají potíže i s přístroji. „Do budoucna to znamená podstatně vyšší nároky na peníze k zajištění provozuschopnosti nemocnice,“ shrnula problém ekonomická náměstkyně Nemocnice Milosrdných bratří Ivana Kurzová.

Na obnovu ale chybí peníze a podle vedení nemocnic k tomu přispívá způsob, jakým zdravotní pojišťovny přerozdělují peníze. Podle náměstka brněnského primátora a bývalého šéfa Nemocnice Milosrdných bratří Daniela Rychnovského je Brno specifické tím, že soustřeďuje veškerou specializovanou zdravotnickou péči.

Ta je drahá, takže kvůli ní mívají místní pobočky zdravotních pojišťoven hluboko do kapsy. „Nemocnice v Brně zabezpečují spoustu výkonů. Nedostanou ale zaplaceno tak jako v jiných regionech. Hodnota bodu byla v Brně vždycky nižší než celostátní průměr a tento problém se táhne brněnským zdravotnictvím jako červená nit už dvacet let,“ vysvětlil Rychnovský.

Nemocnicím podle něj nezbude, než se se situací vyrovnat vnitřním dluhem. „To znamená, že se nevybavují. Opozice nám pak vytýká, že městským nemocnicím dáváme provozní dotace,“ uvedl Rychnovský.

Zdravotní pojišťovny se brání tím, že postupují stejně v celé republice. „Mezi nemocnicemi a pojišťovnami už velmi dlouho nedošlo k dohodě na způsobu platby na příslušné období. Ke všem proto přistupujeme podle stejného principu. Tedy podle úhradové vyhlášky, kterou vydává ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl ředitel brněnské pobočky Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR Jiří Vítek. Podle něj je navíc v posledních letech možné část péče vyjmout z paušálu a nahradit ji formou nákupu balíčků.

Úhradová vyhláška pro příští rok je hotová od konce minulého týdne. Podle ministerstva se na ní projeví, že ve státní kase chybí peníze. Umožní ale léčit stejné množství pacientů jako letos.