Zchátralá Arnoldova vila v Černých Polích, kde sídlí jedna z nejstarších školek v Brně, je po středě o krok blíž záchraně. Poprvé se totiž sešli zástupci Brna a městské části Brno­-sever, aby jednali o opravě památkově chráněného domu společně.

Dosud svalovali politici z magistrátu a městské části odpovědnost za havarijní stav budovy jeden na druhého. „Jsem moc ráda, že situace se konečně změnila a magistrát i městská část projevily ochotu řešit problém společně. Jednání všech stran přímo ve vile je velkým krokem vpřed,“ uvedla ředitelka školky Lenka Čoupková.

Školka má totiž od hygieniků povolené fungovat za nynějších podmínek jen do konce příštího roku. „Trápí nás hlavně statika budovy a nevyhovující sociální zázemí. Potýkáme se i s nedostatkem místa, podle nynějších norem bychom ho pro našich pětasedmdesát dětí potřebovali víc,“ konstatovala Čoupková.

Zchátralost vily je vidět na první pohled. Na stěnách tříd se klikatí praskliny, okny i dveřmi táhne a službu vypovídá topení. A to i přesto, že kotle jsou staré pouze několik let. „Technický stav budovy je skutečně vážný. Je na ní vidět její dlouholetá zanedbanost,“ konstatovala starostka městské části Brno-­sever Sabina Tomíšková.

Ta si s kolegy z radnice vilu prohlédla krátce po svém nástupu do funkce po letošních podzimních volbách. Minulý týden pak městská část schválila rozpočet, který počítá s prvním půlmilionem korun na opravu vily. „Na řadě je totiž městská část, která musí zpracovat studii a projektovou dokumentaci na rekonstrukci,“ uvedla starostka.

Další peníze bude městská část potřebovat od města, jenže to zatím s žádnou větší investicí pro příští rok nepočítá. „Zarazilo mě, že na papíře ještě není připravené vůbec nic a jsme vlastně na startovní čáře. A to i přesto, že se o opravě a potřebných penězích už dlouho mluví,“ divila se po včerejší návštěvě vily náměstkyně brněnského primátora Jana Bohuňovská.

Klíčové je nyní podle ní rychlé zahájení projektových prací, aby bylo možné zařadit opravu vily mezi plánované investice města. „Jakmile hygienici uvidí, že rekonstrukce je skutečně nastartovaná, podaří se nám vyjednat i prodloužení výjimky,“ je přesvědčená Bohuňovská.

Přesto se obává toho, že mateřská škola bude muset svůj provoz na delší dobu alespoň přerušit. „Nedovedu si představit, že opravu tak zchátralé vily půjde stihnout za pár měsíců. Spíše je potřeba počítat s tím, že školka bude kvůli rekonstrukci zavřená přinejmenším rok,“ podotkla náměstkyně brněnského primátora.

Historie vily

- Vilu si v roce 1862 postavil brněnský architekt a stavitel Josef Arnold.
- Od roku 1909 ji vlastnila teta Grety Tugendhat. Greta si později s manželem nechala postavit nedalekou vilu Tugendhat.
- Letos byla Arnoldova vila prohlášena kulturní památkou.
- Od roku 1952 tam sídlí školka.
- Výjimka hygieniků umožňuje školce fungovat zatím jen do konce roku 2011.

Zdroj: Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat