„Slavnostní otevření zrekonstruované Arnoldovy vily by se určitě mělo odehrát v kultivovaném prostředí," poznamenal náměstek primátorky Petr Hladík.

Svažitá zahrada bude přes den přístupná a umožní tak průchod mezi Drobného a Černopolní ulicí. Představitelé města na její obnovu odsouhlasili dvacet milionů korun. „Na základě vypracované projektové dokumentace revitalizace zahrady jsme se rozhodli, že v městském rozpočtu na příští rok vyčleníme dvacet milionů korun, aby bylo možné obnovu zahrady před otevřením Arnoldovy vily provést. Určitě ale budeme nadále prověřovat veškeré možnosti financování mimo městský rozpočet," vysvětlil Hladík.

Nejstarší brněnská sauna v zahradě opravované Arnoldovy vily.
Záchrana nejstarší sauny v Brně z akce Z: musí ladit se zahradou Arnoldovy vily

V Arnoldově vile vznikne Centrum dialogu určené laikům i odborníkům se zájmem o architekturu a historii devatenáctého až jednadvacátého století. Budou se tam konat výstavní i vzdělávací akce.

V obnovené budově vznikne také multifunkční sál, prostory pro workshopy a sympozia nebo kanceláře pro kurátory výstav a organizátory akcí. Součástí se stane i kavárna. „Muzeum města Brna v pozici investora čeká výzva zvládnout památkovou obnovu vily, a zařadit ji tak mezi další památkové a turistické atrakce nejenom v Brně a regionu jižní Moravy, ale i v České republice. Věřím, že díky širokému portfoliu odborníků úlohu zvládneme,“ konstatoval před nedávnem ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Poslední majitele zažila Arnoldova vila za druhé světové války. Od padesátých let do roku 2013 sloužily prostory jako mateřská škola, poté byla prázdná. Její opravy vyjdou celkem na téměř 150 milionů korun.

BARBORA VOZKOVÁ