Lidé přicházejí k zábradlí, tlačí se ke kraji tak, aby pětiměsíční mláďata s četnými černými skvrnami na kožichu zahlédli. Rodiče posazují nejmenší děti na zídku. Dav postupně utichá, když se ozve uvítání z mikrofonu. „Levhartí mláďata se u nás narodila po sedmnácti letech,“ připomíná mluvčí zoo Michal Vaňáč.

Patronkou samce se stává miss roku 2000 a blogerka Michaela Salačová, symbolickou ochranu nad samicí přebírá Česká Miss World 2013 Lucie Kovandová. Kmotry drží v rukou křestní listy a plyšové dvojníky svých svěřenců. Že symbolizují různá pohlaví mláďat, poznají návštěvníci podle modré a růžové stužky, které mají plyšoví levharti uvázané kolem krku. „Přeji jim hlavně zdraví, ať rostou a ať se množí, protože levharti patří mezi ohrožené druhy,“ zvedá sklenku sektu Salačová. Podle odborníků je ve volné přírodě už žije maximálně devět set levhartů cejlonských.

Křestní list samice nese jméno Aruni, v českém překladu rozbřesk, sameček má na křestním listu jméno Ashanga. „Obě jejich nová jména začínají na písmeno A, protože jsou to první mláďata tohoto chovného páru. Podmínkou také bylo, aby byla jména v tom jazyce, kterým se mluví v místě jejich původu,“ vysvětluje ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

Podle Hovorky dají ošetřovatelé mláďatům nejspíš kromě exotických jmen i jednodušší přezdívky. Jméno od kmotry si ale ponesou do chovu a do nové zoo. „Vybírali jsme ho společně se zástupci zoo, ale myslím si, že se k povaze samičky velmi hodí. Jak jsem ji včera viděla, tak i ona si umí zjednat pořádek,“ hodnotí výběr exotických jmen Kovandová.

Levhartí mláďata budou společně obývat ubikaci v brněnské zoo nejspíše ještě půl roku. Poté je budou muset chovatelé oddělit. „Kam půjdou do nových domovů, zatím nevíme, rozhodne o tom mezinárodní koordinátor. Nicméně bychom si přáli, aby to nebylo daleko a mohli je tak návštěvníci vidět i v dospělosti,“ říká Hovorka.

Odchov mláďat levhartů cejlonských není jediným úspěchem brněnských chovatelů šelem. Na sklonku loňského roku se páru lvů konžských narodila dvě mláďata, letos v únoru přivítali brněnském chovu šelem i nový přírůstek menší kočkovité šelmy margaye Ichika.

Lví mláďata slavnostně pokřtí v brněnské zoo už v neděli osmého dubna. Jejich kmotrem se stane bývalý český tenista a současný trenér bývalé světové tenisové jedničky Novaka Djokoviće Radek Štěpánek.