V prvním ročníku, který na školách spustili zástupci radnice Brna-středu, chtějí žáci vylepšit vybavení škol třeba o bezdrátové mikrofony, úschovnu kol, zakrslého králíka nebo sedací pytle. „O deseti návrzích hlasují žáci pátých až devátých tříd. Každý může podpořit tři nápady,“ vysvětlila koordinátorka ze školy v Hroznové ulici Petra Franková.

Ilustrační foto.
Onemocnění nenarozených dětí? Odborníci si předají poznatky na první konferenci

Vítězné projekty schvalují v posledním kole ředitelé škol. Na jejich uskutečnění získají od radnice třicet tisíc korun. „Pro žáky je to dobrá příležitost zapojit se do dění ve škole. Některé nápady bude nutné řešit se zřizovatelem školy nebo hygienou,“ sdělil po prezentacích ředitel Luděk Balcařík.

Pravidla pro školy
• Do rozpočtu se zapojilo 11 škol z Brna-středu.
• Žáci mohou navrhnout libovolný projekt, nesmí ale překročit cenu 15 tisíc korun na jeden nápad.
• Každá škola na uskutečnění vítězných projektů dostane 30 tisíc korun od radnice městské části.

Do projektu se zapojilo všech jedenáct základních škol v Brně-středu. „Doufám, že si to děti užijí. Mohou navrhnout cokoliv a diskutovat s ostatními. Zkouší si demokracii v praxi už od páté třídy,“ řekl starosta Martin Landa.

Učitelé a koordinátoři projektu se navíc zúčastnili školení společnosti D21, která nabízí poradenství a systémy pro zapojení lidí do správy obcí. Naučili se, jak děti do společného rozhodování zapojit.

Přes tři sta tisíc korun uvolnil starosta ze svého rozpočtu. „Nevyužili jsme peníze původně plánované na propagaci projektu participativního rozpočtu, který jsme předali magistrátu. Vytvořili jsme proto něco podobného pro jinou cílovou skupinu,“ vysvětlil starosta Landa.

Ve škole v Hroznové ulici ukončili hlasování už ve středu. Nejvíce hlasů, celkem 133, získal automat na zdravé svačiny. Přes sto hlasů dostalo od žáků i hudební zvonění a na třetím místě skončili autoři s návrhem nových venkovních žaluzií.

Ilustrační foto.
Polívka od Polívky nebo japonský Kjógen. Brněnská divadla poodhalí svá zákulisí

Až do dvaadvacátého listopadu rozhodují Brňané o návrzích v městském participativním rozpočtu Dáme na vás, který spustil magistrát. Jeho zástupci chtějí v participaci dále povzbuzovat i žáky. „Pokud se projekt ve školách na Brně-středu osvědčí, uvažovali bychom o jeho podpoře i v dalších brněnských školách,“ řekl radní Tomáš Koláčný.