Žádné drobné, které cinkají po kapsách, ale desítky milionů korun nahází ročně Brňané do hracích automatů. Kromě jejich provozovatelů, putuje část peněz i na neziskové a sportovní organizace. O rozdělování těchto zisků se teď v městské části Brno-střed strhla vášnivá diskuze.

Opozice obvinila radní, že dva a půl milionu korun rozdělila neprůhledným způsobem pouze na sport. Vedení městské části to odmítá.

Zastupitelé se pohádali

Na posledním jednání zastupitelů se místní politici pohádali nejvíce právě při diskuzi o přerozdělení těchto peněz. „V podkladech jsme dostali tabulku s plánovaným rozdělením. Byly tam pouze sportovní organizace, z nichž mnohé dokonce působí mimo naši městskou část,“ popsal hlasování opoziční zastupitel za Stranu zelených Svatopluk Bartík.

Zastupitelé dotace konkrétním organizacím nepřidělili, pouze uložili radě městské části rozdělit příspěvky na veřejně prospěšné účely po projednání ve finančním výboru. Radní nakonec peníze přidělili až na jednu výjimku sportovcům. „Jde o další ukázku netransparentního rozhodování našich radních. Na rozdělení peněz nevypsali žádnou soutěž, protože se s provozovateli kasin předem dohodli, kam dotace půjdou. Když pak měli možnost dát peníze i na užitečné školní, kulturní a další neziskové aktivity, dali přednost předem dohodnutému kšeftu,“ tvrdí Bartík.

Vedení radnice jeho slova ostře odmítá. „Naše rozhodnutí je určitých částech v souladu s doporučením finančního výboru, v některých se liší. To je běžné a nevidím v tom nic špatného,“ ohradil se radní Robert Kerndl. Upozornil navíc na to, že rozhodnutí radních není definitivní. „Počítáme s tím, že to v září bude schvalovat celé zastupitelstvo. Je tam ještě prostor pro další projekty, protože jsme nerozdělili všechny peníze,“ dodal Kerndl.

Jeho slova potvrdil i starosta městské části Michal Bortel. „Vůbec nechápu, na co si opozice stěžuje. Žádné peníze jsme nikomu nepřidělili. Podle zákona o obcích to ani není možné. Rozhodnou až zastupitelé,“ vzkázal starosta.

Zápis z rady není přesný

Bortel přesto uznal, že formulace v zápisu ze čtyřiadvacátého jednání rady je nešťastná. „Mohlo tam být na konci ještě uvedeno, že tento bod rada doporučuje schválit zastupitelstvu. Pak by vše bylo jasné,“ myslí si Bortel.

 

 

Komu šly peníze zhracích automatů

500000 Kč - škola Taekwon-do club Brno, Bohuslava Martinů 26, účast vsoutěžích, bojové umění, práce smládeží

500000 Kč - Rallye Sport Promotion vAČR, Wintrova 9, celoroční akce

500000 Kč - Ekol Team Brno, Štefánkova 64, Triatlon – životní styl

500000 Kč - Squash Moravská Slávia, Polní 16, výuka plavání dětí

60000 Kč - 8D, Grohova 38, sportovní kemp a dětské dny