Měl jste někdy problém sehnat zubaře?
Vzhledem k mému oboru úplně ne. Ale celá naše rodina už léta využívá služeb ambulantních lékařů, kteří jsou v důchodovém věku. Já sám nevím, kam budeme my nebo mé děti chodit za pět let, až odejdou do důchodu. Tak je to ve všech specializacích. Situace začíná být neúnosná. Ani já nemám jistotu, a to se ve zdravotnictví dost pohybuji. Jsme velmi blízko tomu, že celý systém plošné péče na venkově padne. Je jen otázkou času, kdy se to stane.

Zbyněk Lamplot
• Narodil se v Prostějově 29. května 1978.
• Vystudoval biochemii na Palackého univerzitě v Olomouci.
• Je jednatelem Dentalis Bohemia, na Brněnsku provozuje deset zubních ordinací. Je také členem správní rady sdružení zaměstnavatelů Aliance dentálních korporací.
• Většinu volného času věnuje práci a rodině. Když zbude čas, rád rybaří.
• Je ženatý a má dvě děti.

Co vám na dnešní situaci ve stomatologii vadí?
Vnímám to tak, že desítky let budovaný systém ambulantní péče, nejen ve stomatologii, kdy byly například povinné kontroly pro děti, teď začíná kolabovat. Právě díky tomuto systému ale vděčíme za úroveň zdraví, díky které se dnes můžeme srovnávat se zeměmi západní Evropy. Ale i v některých těchto zemích je povinná péče pro děti, budovali ji dlouhá léta. Mrzí mě, že jsme tento systém hodili za hlavu a snažíme se budovat něco úplně jiného. Přitom zatím nikdo nic lepšího nevymyslel. Děti dnes pijí colu a sladké limonády, jedí nezdravě a spoustu z nich navíc ani nevidíme, protože je k nám rodiče nevodí. To se na zubech hodně projeví.

Počty zubařů od roku 2010 stoupají, na jižní Moravě je jich nyní 957. Přesto je problém dentistu sehnat. Proč?
Od roku 2001 stouply znatelně, za posledních pět let už to ale není nijak dramatické. Někdo tvrdí, že je zubařů dost. Já tvrdím opak. Z loňských čísel vyplývá, že u nás je necelých jedenáct tisíc stomatologů. Z toho zhruba dva tisíce jsou ale již nepracující důchodci nebo třeba zubařky na mateřské. Nakonec zbude osm tisíc aktivních lékařů. Z nich je ale skoro tři tisíce, tedy více než třetina, už teď v důchodovém věku. Přitom právě tito lékaři mají v kartotékách násobně více pacientů než ordinace ve velkých městech, hodně přes dva tisíce. Až odejdou, miliony pacientů se ocitnou bez zubaře. Kvůli velikosti kartoték lze říci, že jednoho lékaře na venkově musí nahradit tři absolventi ve městě. I když zubařů mezi lety mírně přibývá, bohužel se hromadí jen ve velkých městech.

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V SOBOTNÍM (28.7.) TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST