Příprava projektu na úpravu přírodní památky v brněnských Tuřanech se blíží ke konci. „Dokončujeme detaily zadávací studie na projektanta. Jak to bude hotové, budeme hledat zpracovatele projektové dokumentace včetně odbahnění, které má samotné revitalizaci předcházet,“ informovala manažerka projektu Eva Kostková.

Přesná podoba lokality po rekonstrukci zatím ještě známá není. „V jižní části u jezera Opleta vytvoříme rekreační oblast. Chceme jezero odbahnit, upravit a zlepšit přístup k vodě. U severních jezer je nutné zachování ochrany přírody. Tam nebude možné se koupat,“ popsal náměstek primátora Martin Ander.

Odborníci také zpracovali vzorky vody a bahna z jezer. „Výsledky dopadly dobře. V bahně nejsou škodlivé látky, takže s ním nemusíme zacházet jako s toxickým odpadem. Odbahnění nebude nákladné,“ vysvětlil Ander.

Již podruhé za půl roku lidé z brněnských Tuřan nacházejí v Holáseckých jezerech mrtvé ryby. Zatímco loni v červenci mohlo za úhyn ryb znečištění přírodního původu, nyní se do vody dostaly fekálie.
Přírodní památka je znečištěná. Ryby v Holáseckých jezerech otrávily fekálie

Zástupci města také čekají na výsledky biologického hodnocení. Na jeho zpracování trvali zástupci spolku Čisté Tuřany, kteří se ochranou přírody Holáseckých jezer zabývají už od roku 2014. „Odborníci budou hodnocení zpracovávat nejméně rok. Zmapují všechny druhy, které se na území vyskytují. Je to důležitý podklad pro citlivé úpravy,“ uvedla za spolek, který v okolí jezer pořádá úklidy i vzdělávací akce pro děti, Hana Kašpaříková.

Všechny podklady a dokumentaci chce mít město hotové do konce příštího roku. „To je termín podání žádosti o evropské dotace,“ dodal Ander. Rekonstrukce bude podle odhadů stát osmatřicet milionů korun.

Dopravní uzel v brněnské Staré osadě.
Starou osadu oživí více zeleně. Novou podobu získá i Juliánovské náměstí