„Když mě omrzelo obchodní právo, rozhodl jsem se, že bych chtěl mít život trochu barevnější. Došlo mi, že se k balónkům mohu chovat jako ke stavebnici,“ vysvětluje v rozhovoru pro Deník Tomáš Okurek.

Jak byste popsal svůj dosavadní příběh, proč právě balónky?

Stojí za tím touha hrát si se stavebnicemi. Když jsem byl malý, strašně jsem miloval stavebnice a měl jsem jednu nejmenovanou, ne tu nejslavnější, ale německou verzi. Nicméně jsem jí vždycky měl málo a já z ní chtěl stavět bunkry, kam kdyby někdo vešel, spadl by. Ne, že bych chtěl někomu ublížit, ale prostě ta touha postavit ze stavebnice něco velkého. A vždycky jsem měl jenom tu malou hromádečku.

PODÍVEJTE SE, JAK VYPADÁ AKTUÁLNÍ VÝSTAVA V BRNĚ:

Nafukovací zoologická zahrada sestavená z balónků je k vidění v brněnském obchodním centru Dornych. | Video: Deník/Terezie Heinz

Kdy se sen přerodil v realitu?

Když mě pak omrzelo obchodní právo, rozhodl jsem se, že bych chtěl mít život barevnější a došlo mi, že se k balónkům můžu chovat jako ke stavebnici. Že pokud se s nimi naučím pracovat, najednou budu schopen stavět ty vysněné bunkry, hrady, zvířata a že ty věci mohou mít klidně dvacet metrů.

Původně jste tedy právník, ale změnil jste práci, protože vás dřívější povolání nenaplňovalo?

Přesně tak. Ten svět byl upřímně šedý a tohle je mnohem barevnější a veselejší. Spoustě lidem můžu vykouzlit úsměv na rtech.

Spojil jste tedy práci se zálibou?

Musím říct, že začátek byl mnohem barevnější než je současně, protože se najednou dostanete k tomu, že musíte řešit všechnu byrokracii okolo. Občas deset hodin pracuji a pak doufám, že si aspoň sáhnu na balónek.

DÁLE SE DOČTETE:

  • Jak náročná je příprava balónkové výstavy a kolik zabírá organizátorům času
  • Z jakého materiálu jsou použité balónky vyrobené
  • Které exponáty jsou rekordní
  • Co ještě letos v Brně Tomáš Okurek plánuje

Kdy se Brňané mohou přijít podívat na současnou výstavu?

Tahle výstava bude k vidění každý víkend až do konce března, a to od pátku do neděle. V pátek vždy od dvou do šesti odpoledne, v sobotu a v neděli od desíti do šesti.

Znamená to, že po každém víkendu je balónky nutné vyfouknout a nafouknout znovu, nebo zůstanou a vydrží?

Balonky za sebou teď z velké části dvě výstavy mají, takže my je samozřejmě budeme opravovat. Je to i kvůli tomu, že si občas někteří hrají třeba víc, než je vhodné. Dokonce budeme něco přistavovat a je v plánu, že každý víkend bude trochu jiný. Příští víkend se dá očekávat, že bude naše zoo zatemněná, podsvícená a bude spíše noční zoologickou zahradou.

Co všechno mohou návštěvníci výstavy spatřit?

Máme tu žirafy, tučňáky, hrochy, nosorožce, pandy, plameňáky, papoušky, slony, surikaty, lva, tygra, medvědy, opice, želvy, zvířat je dohromady přes osmdesát.

Fotogalerie: Nafukovací zoologická zahrada sestavená z balónků je k vidění v brněnském obchodním centru Dornych.

A pokud jde o větší kousky, jsou k vidění také nějaké rekordní exponáty?

Zajímavý je určitě papoušek, který je hned u vstupu. Rozpětí křídel tohoto papouška je asi deset až jedenáct metrů a spotřebovali jsme na něj čtyři tisíce balónků.

Když jste zmiňoval přes osmdesát zvířat z nafukovacích balónků, kolik jich na toto množství přibližně spotřebujete?

Původní plán byl, že bude mít výstava osmdesát tisíc balónků. Protože jsme ale zjistili, že spoustu stěn a sloupů je potřeba zakrýt, dostali jsme se nakonec až na sto tisíc balónků.

Jsou balónky z běžného materiálu, nebo se jedná o nějakou pevnější látku, která vydrží i nápor návštěvníků?

Je to italská značka, která je ve světě velmi uznávaná. Protože jsou balónky pevné, dokážeme převážet výstavu z místa na místo. Je to samozřejmě i tím, jak se k nim člověk chová, když je zavazuje a podobně. Ony pak neunikají a navíc jsou velmi pevné a ze sta procent z rozložitelného biologického materiálu, konkrétně z přírodního latexu.

Jak vypadá proces přípravy výstavy? Přece jen se jedná o obrovské množství balónků.

Dnes už mám ty nejdražší nafukovací stroje, které na světě vůbec existují a mám jich vyskládanou řadu. Lidé u nich pak sedí a nafukují tisíce a tisíce balónků za sebou.

Kolik času nafukování balónků a příprava zabere?

Jedna věc je balónky nafouknout, druhá věc je zpracovat je do jednotlivých soch. Celkové přípravy bych odhadl zhruba na čtyři týdny, protože expozice sice existovala, ale po převozu se musí opravit. V případě Prioru to bylo asi osm až deset tisíc balónků, plus ty, které se přidávaly, takže čtyři týdny práce.

Proč konkrétně prostory někdejšího Prioru?

Standardně se v nich dělají komentované prohlídky, jinak se dovnitř nikdo nedostane. Na prohlídce jsem byl a musím říct, že se mi moc líbila. Když jsem to místo viděl, říkal jsem si, že by bylo vlastně velmi zajímavé udělat v nich právě výstavu. Všichni jsou k nám navíc velmi vstřícní.

Lidé ho znají pod pseudonymem Balónkář, původně je ale Tomáš Okurek vystudovaný právník. | Video: Deník/Terezie Heinz

Plánujete letos v Brně další podobné akce?

Přes léto bychom na stejném místě chtěli vytvořit obří bludiště. Ve všední dny by bylo určené rodinám s dětmi, o víkendech bychom zhasli všechna světla a bludiště by bylo určené spíše párům s baterkami. Když k tomu pustíme hororovou hudbu, bude to zážitek.