Ukrajinci si mohou vybrat z pěti bank. Na účet jim následně budou chodit peníze od úřadu práce. K iniciativě se chtějí přidat i další banky. „Ze začátku jsme jich oslovili šest, ale je možné, že jich nakonec bude až osm,“ potvrdil Petr Holeček z tiskového odboru krajského úřadu.

Se založeným účtem mohou ukrajinští uprchlíci čerpat už první dávku bezhotovostně. Uleví se tak pobočkám úřadů práce, které v posledních dnech nestíhají vyřizovat žádosti a u tamních budov se tvoří fronty. Pokud navíc chtějí Ukrajinci dostávat humanitární pomoc opakovaně, musí účet mít. V hotovosti lze obdržet pouze první dávku.

Jednotlivé bankovní společnosti nabízejí Ukrajincům různé výhody. „Při založení účtu u nás dostanou vstupní bonus dva tisíce korun a všechny služby pak mají zdarma,“ popsal mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

O službu je zájem, využily ji už desítky lidí. „V pondělí jsme založili přes patnáct účtů. Zařídíme k tomu i platební kartu, která jim přijde přibližně za deset dní na místo, kde jsou ubytovaní. Účet ale mohou používat hned, například při platbě mobilním telefonem,“ řekl na výstavišti reportérovi Deníku Rovnost bankovní asistent Airbank, Jiří Bražina. Za dvacet minut mají Ukrajinci podle něj nový účet založený.

JAKUB TRUČKA