VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bardotka i bubny tajgy. Historické vlaky projedou v sobotu po Vlárské dráze

Brno /FOTOGALERIE/ - Šlechtična, Bardotka nebo Sergej v sobotu ovládnou železniční trať z Brna do Veselí nad Moravou. Historické lokomotivy s těmito jmény vyjedou u příležitosti výročí sto třiceti let existence Vlárské dráhy, tratě z Brna do Trenčianské Teplé.

20.10.2017 AKTUALIZOVÁNO 20.10.2017
SDÍLEJ:

Lokomotivy, které vyjedou na trať u příležitosti oslav výročí Vlárské dráhy.Foto: České dráhy

Vlárská dráha dostala jméno podle řeky Vláry, podél které je vedená její koncová část. Jediným vlakem v celé délce jí lidé už neprojedou, je rozdělená do tří samostatných traťových oddílů.

Historické vlaky v sobotu pojedou v úseku mezi Brnem a Veselí nad Moravou. „Po deváté hodině ráno vyjede z Brna mimořádně vlak tažený parní lokomotivou Šlechtičnou, vyrobenou v roce 1947. Na konci vlaku pojede historická dieselová lokomotiva Bardotka, součástí vlaku budou i vozy Rybáky ze čtyřicátých a padesátých let,“ zmínila mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.

Vlárská dráha v číslech
• 130 let letos slaví (v roce 1887 vznikl úsek z Brna)
• 3 samostatné traťové oddíly ji v současnosti tvoří
• 5 let trvalo její vybudování v pěti etapách (vybudovaná byla od 1. dubna 1883 do 28. října 1888)
• 179 kilometrů je dlouhá
• 3,5 hodiny trvala cesta po Vlárské dráze rychlíku v 80. letech minulého století

Na pravidelných linkách se navíc v sobotu objeví historické motorové vozy Krokodýl a Kredenc, po trati do Veselí nad Moravou se projede i nákladní vlak v čele s historickou lokomotivou Sergej. „V republice už jsou jen tři provozuschopné exempláře,“ podotkla Bezuchová.

Z Brna nákladní vlak vyjede v půl sedmé ráno. „Jízdy všech historických vlaků budou zajímavé. V běžném provozu už žádné z těchto vozidel člověk nepotká,“ poznamenal vlakový nadšenec a strojvedoucí Radim Škopec.

Podle něj je výjimečná zejména jízda Sergeje. „Lidé po jeho shlédnutí určitě hned pochopí, proč se lokomotivě přezdívalo bubny tajgy. Je velice hlučný,“ zmínil Škopec.

Jízdní řády historických vlaků (sobota 21.10.)
Parní vlak s lokomotivou šlechtičnou (tam-zpět)

9:09 Brno hl. n. 18:14
9:36 Slavkov u Brna 17:48
9:45 Bučovice 17:40
9:52 Nesovice 17:34
10:11 – 10:42 Kyjov 17:14
10:55 Vracov 17:03
10:59 – 11:14 Bzenec 17:00
11:22 Veselí nad Moravou 16:50

Historické lokomotivy na pravidelných linkách (sobota 21.10.)
Veselí nad Moravou 11:40
Strážnice 11:52
Sudoměřice nad Moravou 12:02
Hodonín 12:20

Hodonín 13:17
Sudoměřice nad Moravou 13:34
Strážnice 13:42
Vnorovy 13:47
Veselí nad Moravou 14:08
Lipov 14:19
Veliká nad Veličkou 14.27

Veliká nad Veličkou 15:25
Lipov 15.33
Veselí nad Moravou 15:42

Nákladní vlak na čele s lokomotivou Sergej (sobota 21.10.)
K vidění bude:

Brno-Maloměřice - odjezd 6:40
Kyjov 9:20 - 10:55
Veselí nad Moravou - průjezd 11:55
Velká nad Veličkou 12:35–13:25
Veselí nad Moravou - průjezd ve 14:05
Kyjov - průjezd 15:00
Brno-Maloměřice - příjezd 17:30

Autor: Eliška Gáfriková

20.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Husa si užila procházku s ozbrojeným doprovodem strážníků

Husa si při procházce užila doprovod strážníků, dovedli ji do bezpečí

Rekonstrukce bitvy z druhé světové války. Ilustrační foto.

V závějích budou bránit Prusko. Brno čeká i svatební veletrh

Brněnští medici budou moci studovat na prestižní univerzitě Yale v Americe

Brno – Fakultní nemocnice svaté Anny v Brně navázala spolupráci s americkou univerzitou Yale. Členové Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice navázali spolupráci s univerzitou v neurologickém výzkumu. V nově vybudovaném postgraduálním programu mohou lékaři studovat už od prvního srpna letošního roku.

AKTUALIZOVÁNO

V Brně vystaví Slovanskou epopej. Na jarním festivalu Re:publika

Brno /ANKETA/ - Na ikonické dílo Alfonse Muchy Slovanskou epopej se téměř určitě Brňané podívají ve svém městě. Série velkoformátových obrazů má být vystavená na brněnském výstavišti při festivalu Re:publika. Ten začíná letos šestadvacátého května.

Manželka kývla a Bazeljuk vyrazil do Brna. Radil se i s Karavajevem

Brno – Některá slova z češtiny pochytil snadno, na počkání zvládne počítat, i když se mu do číslovek ruština výrazně mísí. V kabině brněnských fotbalistů ovšem ruský útočník Konstantin Bazeljuk používá téměř výhradně angličtinu. „S Tadasem Kijanskasem můžu mluvit rusky,“ připomněla nejnovější posila Zbrojovky pro jarní část nejvyšší soutěže litevského reprezentanta.

Rivalita a konkurence mohou pomoct, říká horký brambor Vejmelka

Brno /FOTOGALERIE/ – Nikde se příliš neohřeje, pendluje sem a tam. Brněnský brankář Karel Vejmelka v aktuálním ročníku hokejové extraligy chytal za Kometu, jihlavskou Duklu a naposledy ve středu v dresu prvoligové Třebíče. Ve čtvrtek už však opět trénoval s týmem na ledě DRFG Areny, kde třetí Kometa v pátek v šest hodin večer vyzve v 41. kole soutěže druhý Hradec Králové.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>