VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bardotka i bubny tajgy. Historické vlaky projedou v sobotu po Vlárské dráze

Brno /FOTOGALERIE/ - Šlechtična, Bardotka nebo Sergej v sobotu ovládnou železniční trať z Brna do Veselí nad Moravou. Historické lokomotivy s těmito jmény vyjedou u příležitosti výročí sto třiceti let existence Vlárské dráhy, tratě z Brna do Trenčianské Teplé.

20.10.2017 AKTUALIZOVÁNO 20.10.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Lokomotivy, které vyjedou na trať u příležitosti oslav výročí Vlárské dráhy.Foto: České dráhy

Vlárská dráha dostala jméno podle řeky Vláry, podél které je vedená její koncová část. Jediným vlakem v celé délce jí lidé už neprojedou, je rozdělená do tří samostatných traťových oddílů.

Historické vlaky v sobotu pojedou v úseku mezi Brnem a Veselí nad Moravou. „Po deváté hodině ráno vyjede z Brna mimořádně vlak tažený parní lokomotivou Šlechtičnou, vyrobenou v roce 1947. Na konci vlaku pojede historická dieselová lokomotiva Bardotka, součástí vlaku budou i vozy Rybáky ze čtyřicátých a padesátých let,“ zmínila mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.

Vlárská dráha v číslech
• 130 let letos slaví (v roce 1887 vznikl úsek z Brna)
• 3 samostatné traťové oddíly ji v současnosti tvoří
• 5 let trvalo její vybudování v pěti etapách (vybudovaná byla od 1. dubna 1883 do 28. října 1888)
• 179 kilometrů je dlouhá
• 3,5 hodiny trvala cesta po Vlárské dráze rychlíku v 80. letech minulého století

Na pravidelných linkách se navíc v sobotu objeví historické motorové vozy Krokodýl a Kredenc, po trati do Veselí nad Moravou se projede i nákladní vlak v čele s historickou lokomotivou Sergej. „V republice už jsou jen tři provozuschopné exempláře,“ podotkla Bezuchová.

Z Brna nákladní vlak vyjede v půl sedmé ráno. „Jízdy všech historických vlaků budou zajímavé. V běžném provozu už žádné z těchto vozidel člověk nepotká,“ poznamenal vlakový nadšenec a strojvedoucí Radim Škopec.

Podle něj je výjimečná zejména jízda Sergeje. „Lidé po jeho shlédnutí určitě hned pochopí, proč se lokomotivě přezdívalo bubny tajgy. Je velice hlučný,“ zmínil Škopec.

Jízdní řády historických vlaků (sobota 21.10.)
Parní vlak s lokomotivou šlechtičnou (tam-zpět)

9:09 Brno hl. n. 18:14
9:36 Slavkov u Brna 17:48
9:45 Bučovice 17:40
9:52 Nesovice 17:34
10:11 – 10:42 Kyjov 17:14
10:55 Vracov 17:03
10:59 – 11:14 Bzenec 17:00
11:22 Veselí nad Moravou 16:50

Historické lokomotivy na pravidelných linkách (sobota 21.10.)
Veselí nad Moravou 11:40
Strážnice 11:52
Sudoměřice nad Moravou 12:02
Hodonín 12:20

Hodonín 13:17
Sudoměřice nad Moravou 13:34
Strážnice 13:42
Vnorovy 13:47
Veselí nad Moravou 14:08
Lipov 14:19
Veliká nad Veličkou 14.27

Veliká nad Veličkou 15:25
Lipov 15.33
Veselí nad Moravou 15:42

Nákladní vlak na čele s lokomotivou Sergej (sobota 21.10.)
K vidění bude:

Brno-Maloměřice - odjezd 6:40
Kyjov 9:20 - 10:55
Veselí nad Moravou - průjezd 11:55
Velká nad Veličkou 12:35–13:25
Veselí nad Moravou - průjezd ve 14:05
Kyjov - průjezd 15:00
Brno-Maloměřice - příjezd 17:30

Autor: Eliška Gáfriková

20.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michal Škoda.
AKTUALIZUJEME

Střídajícímu Škodovi stačila minuta, aby rozhodl. Zbrojovka vyhrála i v oslabení

Brněnské výstaviště ožilo výstavou minerálů.
19

Výstaviště ukazuje krásu minerálů z celého světa. Děti se naučí poznávat fosilie

RegioJet výrazně omezí autobusy mezi Prahou a Brnem, posílí vlaky

Praha, Brno - Společnost RegioJet seškrtá od poloviny ledna o více než třetinu provoz žlutých autobusů mezi Prahou a Brnem. Důvodem je velká expanze firmy do železniční dopravy mezi oběma největšími městy v zemi.

Hrajeme hodně v rozích a netlačíme se před gólmana, zlobil se po prohře Zohorna

Brno – Přihrával na jediný gól jeho týmu v zápase, což na výhru nestačilo. Hokejového útočníka Hynka Zohornu štval po prohře 1:3 s Vítkovicemi především nedůraz před brankou soupeře. „Potřebujeme dostat puk na beky nebo si líp najíždět. Pokud už se dostaneme do nějaké šance, tak trefíme prvního hráče,“ láteřil po druhé domácí prohře za sebou sedmadvacetiletý forvard brněnské Komety.

Novinky na Kraví hoře: zpevnění přístupových cest nebo sauna s výhledem na Brno

Brno – Blátem se už za rok přestanou brodit zahrádkáři a lidé, kteří půjdou do parku. Brněnští zastupitelé minulý týden schválili šest milionů korun na stavbu nových přístupových cest z Žižkovy ulice a Veveří na Kraví horu. Přibudou tam i lavičky a osvětlení. Na změny se mohou těšit příští rok i návštěvníci tamního koupaliště.

Odhalí funkcionalistickou perlu Moravského náměstí. Nabídne i vyhlídku z terasy

Brno – Historický nájemní dům na Moravském náměstí 14 stále obklopuje lešení. To ale v následujících týdnech zmizí, hned jak dělníci dokončí poslední opravy detailů funkcionalistické budovy. Jedna z ikonických staveb náměstí se v pondělí otevře i zájemcům o architekturu, kteří se dozví více o osudu domu i architekta Oskara Pořísky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT