Jeho život by mohl posloužit jako námět pro výpravný historický velkofilm. Než se ale nejslavnější špilberský vězeň, legendární velitel pandurů baron František Trenck, octne na stříbrném plátně, zřejmě ještě nějakou chvíli potrvá. Přesto tato historická postava už nyní prochází podobnými procedurami jako třeba slavný Glum z Pána prstenů či domorodci z planety Pandora ve filmu Avatar. Brněnští vědci totiž speciální technikou barona doslova oživují. Před zraky návštěvníků se po Špilberku opět projde na výstavě naplánované na letošní podzim.

Výstava o Trenckovi vypukne v říjnu. „Přesně 270 let po jeho smrti představí kompletní výsledky zkoumání jeho mumie odborníci. K vidění bude i unikátní fyzický a virtuální trojrozměrný model jeho tváře a postavy, která bude pohyblivá,“ nastínil mluvčí muzea Michael Kalábek.

Extraligoví hokejisté Berani Zlín (ve žlutém) v 52. kole v pátek domavyzvali mistrovskou Kometu Brno.
Potvrzeno. Hokejisté Komety mají v play-off Hradec Králové

Model těla barona už mají vědci hotový. „Nyní pracujeme na jeho rozhýbání. Kolegové z informatické fakulty Masarykovy univerzity vytváří virtuální třírozměrný model pomocí techniky, jíž využívají i hollywoodští filmaři. Máme herce ve speciálním obleku, jehož pohyb nasnímáme a digitálně na něj navlečeme kůži barona Trencka. V republice jsme první, kteří tuto techniku použili na rozhýbání historické postavy,“ popsal kurátor výstavy Petr Vachůt.

Veškeré pohyby virtuálního modelu barona budou podle něj hodnověrné a oživlý vězeň se bude pohybovat úplně stejně, jako když chodil po hradě v roce 1749. „Bude například kulhat, jelikož jsme vědeckými metodami doložili, že i skutečný baron kulhal,“ vysvětlil.

Baronovu mumii, která je k vidění v brněnské kapucínské hrobce, začali odborníci zkoumat v roce 2017, kdy ji poprvé skenovali. „Má nádherně zachovalý chrup. Jeho lebka je krásná, symetrická. Trenck byl zjevně člověkem, který se o sebe uměl starat a uměl se bránit,“ zhodnotil tehdy přednosta kliniky radiologie a nukleární medicíny bohunické nemocnice Vlastimil Válek.

Výstava o Františku Trenckovi ale není jediným letošním špilberským lákadlem. Zástupci Muzea města Brna nedávno představili seznam výstav v roce 2019. I před podzimem budou mít lidé mnoho důvodů, proč se na hrad vydat. „Hlavní výstava sezony, Branky Body Brno, představí 150 let dlouhou historii a úspěchy brněnského sportu,“ doplnil Kalábek.

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky na Obilním trhu Pavel Ventruba.
Rodit doma si může dovolit málokdo, říká přednosta porodnické kliniky Ventruba

Návštěvníci uvidí mnoho dobových dresů či náčiní a kromě hokejové Komety či fotbalové Zbrojovky si připomenou i ty úspěchy brněnského sportu, o nichž se dnes už téměř neví. „Mnoho medailí i z mezinárodních klání nosili atleti a gymnasti brněnského Sokola, takže připomeneme jejich slavnou éru, a zaměříme se také třeba na brněnské brokové střelectví,“ poznamenal Vachůt, jenž je kurátorem i této výstavy.

Na hradě se návštěvníci mohou těšit také na výstavy děl sochaře Petra Stanického či výtvarnice Karly Hanušové nebo na expozici o architektovi Friedrichu Weinwurmovi. Na programu nebudou chybět ani tradiční a oblíbené akce na hradě, jako Muzejní noc či Špilberk žije.

Letošní výstavy na Špilberku
Emil Pirchan: „Malerfürst“ brněnské okružní třídy. Od 21. března
Branky Body Brno. Od 16. května
Petr Stanický: Zpřítomnění místa. Od 4. července
Architekt Friedrich Weinwurm: Nová cesta. Od 29. srpna
Baron Trenck. Nová tvář legendy. Od 3. října
Karla Hanušová: Zem za zavřenýma očima. Od 28. listopadu