„Dokumenty, které najatý inspektor při rozhodování použil, nejsou výsledkem stavebního řízení. Investor a najatý inspektor pouze použili stará vyjádření dotčených úřadů a majitelů sítí a jiné infrastruktury z roku 2008.Tato vyjádření však patřila k nikdy nedokončenému a zastavenému stavebnímu řízení . Pro současný postup Bauhausu jednoduše neplatí,“ postěžoval si Jiří Koželouh z ekologického sdružení Nesehnutí.

Upozornil přitom, že inspektor vůbec nejednal s místními o jejich námitkách proti stavbě. „Jediné co si vyžádal, byla žádost o vyjádření k plánovaným sadovým úpravám. Nic víc. Odmítavý postoj lidí se tak do dokumentace nedostal,“ řekl Koželouh.

To potvrdila i Petra Štěrbáková-Täuberová z občanského sdružení Klidné Ivanovice. „Pokud by se nás v souladu se zákonem investor zeptal na stavbu jako celek, odmítli bychom ji. Hlavně kvůli tom, že stavba překračuje povolenou velikost zastavěných prodejních ploch,“ řekla Štěrbáková-Täuberová.

Certifikát je v pořádku

Inspektora Milana Teigisera se redaktorům Rovnosti sehnat nepodařilo. Jeho firma sídlí v Praze a telefonní číslo, které udává na internetu je zrušené.

Představitelé firmy Fuertes Development, která zastupuje rakouské vlastníky pozemku a investory, nařčení z obcházení zákonů odmítají. „My jsme určitě nic neporušili. Inspektor veškeré kroky konzultoval na ministerstvu pro místní rozvoj. Všechny potřebné dokumenty pro rozhodnutí měl, vyžádal si je na úřadech,“ řekl jednatel společnosti Petr Jonáš.

Za pravdu dává investorům i šéfka ivanovického stavebního úřadu Marcela Pelcová. „Certifikát je zcela legální cesta, jak začít stavět. My jej jen zaevidujeme a poté v podstatě nahrazuje pravomocné stavební povolení,“ uvedla Pelcová. Dodala, že veškerou odpovědnost za stavbu nese inspektor, který přímo podléhá ministerstvu pro místní rozvoj. „Podle nás je vydaný certifikát v pořádku a plně v souladu se zákonem,“ postavila se za investora Pelcová.

Dodala, že proti rozhodnutí neexistuje možnost odvolání. „Zrušit jej může jedině soud,“ připomněla úřednice.

Budova sem nepatří

Právě na soud se také hodlají ekologičtí aktivisté obrátit. „Prozkoumáme všechny naše možnosti. Pak zřejmě podáme správní žalobu,“ uvedl Koželouh z Nesehnutí.

Lidé z Ivanovic proti stavbě bojují už od roku 2005, kdy se o plánu investora dozvěděli. Podle zastupitelky a bývalé starostky Evy Slavíkové pro ně není zásadní problém záměr stavět obchod, ale jeho vzhled a velikost. „Myslíme si, že ta budova tam nepatří. Je moc velká. Více by se tam hodily menší kancelářské nebo obchodní domy,“ vysvětlila Slavíková.

Dodala, že velikost stavby je i v rozporu s územním plánem. „Podle něj na místě nemůže stát obchod s prodejní plochou nad deset tisíc metrů čtverečních. Investor ale papírově rozdělil budovu na více částí a některé z nich označil jako sklady nebo zahradu,“ stěžovala si Slavíková.

Proti Bauhausu bylo v roce 2006 podle sociologického průzkumu Masarykovy univerzity 73 procent místních.