„Žena vyšla na ulici a po několika desítkách metrů došla k babyboxu a chlapce do něj uložila. Lékař jej poté ze schránky vyzvedl,“ informoval Hess. Dítě v babyboxu potvrdila Deníku i mluvčí Nemocnice Milosrdných bratří v Brně Andrea Šromová.

Případ se stal v úterý kolem čtvrté hodiny odpolední.

Kateřina odložená do baby boxu ve Znojmě už má nový domov. Zdroj: FB Nemocnice Znojmo
Šance na lepší život. Holčička z baby boxu ve Znojmě už má rodinu i domov

Tomáš je třetím letošním dítětem odloženým do babyboxu, dvaadvacátým brněnským a 249. celkově za dobu osmnácti let provozu schránek, které zachraňují životy nechtěným dětem.

První babybox v zemi začal fungovat v roce 2005. Cílem je předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a po chvilce také alarm, který upozorní personál nemocnice.

Baby box v pelhřimovské nemocnici.
Chlapec z babyboxu už míří do pěstounské rodiny, budou mu dva roky

V Pelhřimově našli zdravotníci v zimě roku 2019 rok a půl starého chlapce. Vážil devět a půl kilogramů, měl šest zubů a dostal jméno Karel Spěváček. Případ byl neobvyklý stářím odloženého dítěte, většině matky odkládají děti staré jen několik dní či měsíců.

O dalším umístění takto odložených novorozenců či batolat rozhodují úředníci, kteří se zabývají sociálně právní ochranou dětí. Odložení do babyboxu není trestné a je zcela anonymní. Speciální schránky mají i své kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.