„Ty kráso, to je serepetiček,”vyvaluje oči hned u prvního stolu jeden z návštěvníků. Nabídka zboží je opravdu pestrá. Od plakátu Lady Gaga, formiček na pečení až k autíčkům. Nechybí ani stůl s oblíbenými plyšovými hračkami. Ceny jsou lidové. Plakát lze koupit za sedm korun, kterým odpovídá asi jedna káva z automatu.
Malí i velcí prodejci si své zboží pečlivě hlídají. Holky střeží panenky. Chlapci anglická autíčka. „Rodiče říkali, ať uklidíme ze skříně hračky, se kterými se už nehrajeme. Trochu mě mrzí, že je prodávám. Některá autíčka jsem dostal od babičky,” svěřuje se čtrnáctiletý Lukáš Tuček, který jedno autíčko nabízí za dvacet korun.
Mezi hračkami se nachází i legendární stavebnice Merkur. Pytlíky s jednotlivými díly jsou nerozbalené. Pochází ze zkrachovalého hračkářství. „Ve skříni jsem Merkur schovával patnáct let,” vzpomíná devětačtyřicetiletý Josef, který obchod s hračkami vlastnil.
Svou sbírku plakátů slavných herců a zpěváků nabízí na bystrckém bazárku žákyně šesté třídy Helena Štajnačová. Pro pózování před fotoaparátem si vybírá ten s americkou herečku a zpěvačka Demi Lovato. „Prostě se mi líbí nejvíc,” zdůvodňuje svůj výběr Helena.
Za peníze výbava
Peníze utržené na bazárku zůstávají prodejcům. Někteří je věnují škole. Z necelých čtrnácti set ze vstupného díky nim přibývají další tři stovky. „Nakoupíme do základní školy nové vybavení. Jaké rozhodnou děti v anketě,” vysvětluje předsedkyně pořádajícího sdružení Krap32 Michaela Růžová, kam peníze z bazárku poputují.
Součástí akce je i netradiční soutěž. A to ve sbírání ježčího trusu. Lidé ho smí do školy nosit jen suchý a v uzavřených láhvích. Kdo jim zaneřádí jídelnu, hrozí mu vyhazov na mráz. Přelstít porotu a místo ježčích výkalů přinést například psí je nemožné. Trus posuzuje veterinářka.
„Musíme ho vzít do rukou. Rozlomit a hledat zbytky hmyzu. Oklamat nás trusem od jiného zvířete nelze. Ježek je hmyzožravec,” upozorňuje veterinářka Ludmila Krejčová. Na bystrcký bazárek si přinesla odborné knihy, aby lidé viděli, že se pečlivě na soutěž připravila. Způsob, jak rozpoznat ježčí trus vysvětluje i dalším zájemcům.
Hned na začátku bazárku přispívá dvanácti kily soutěžního materiálu místní chlapec. „ Máme problém. Naše váha váží jen do pěti kilo. S tak velkým příspěvkem jsme nepočítali,” směje se jeden z organizátorů Viktor Lošťák. Veterinářka je ale přísná. V trusu nenachází zbytky hmyzu a vyřazuje jej ze soutěže. Trofeje a diplomy zůstávají ve škole. „Nikdo další už ježčí výkaly nepřinesl,” konstatuje organizátorka Hana Jindrová.
Přesunutý závod
Dětem trochu kazí náladu odložení prvního ročníku Bystrcké želvy – závodu suchozemských želv ve sprintu. Organizátoři ho nemohou uspořádat bez povolení ministerstva životního prostředí. „Hodně nás to překvapilo. Povolení ale získáme. Jen jsme to nestihli do bazárku. Soutěž ve sprintu uspořádáme na jaře,” vzkazuje případným zájemcům Lošťák.
Dětem tak organizátoři přináší papíry a barvy, aby si želvy alespoň nakreslily. Výtvory potom malí výtvarníci lepí na školní tabuli. Odložení závodu je mrzí. „Závod ve sprintu je akčnější než malování na papír,” shodují se děti. Protože se smutnou zprávu dozvěděli v předstihu, svoje želvy do školy nepřinesly.
Zakusují se alespoň do buchet a řezů, které napekly jejich maminky. Sladké dobroty na bazárku prodávají. K mání je i káva a čaj. Za prodej občerstvení má škola dalších tisíc korun.