Žádné velké opravy zatím nebudou. V plánu je však třeba rozšíření víkendového provozu. „Chceme, aby byl bazén atraktivnější třeba pro mladé rodiny s dětmi. Také zvýšíme teplotu vody i prostředí, aby to tam zkrátka bylo pro lidi příjemnější,“ slibuje Zrůstek. V současnosti totiž lidé v šatnách i v ostatních částech budovy mrznou. „Voda je super, ale jinak je to bída. V šatnách je zima, neustále tam kape voda,“ povzdechla si například Petra Zavřelová, která za Lužánky chodí trénovat plavání.

Důležité je pro Zrůstka udržet bazén v chodu po dobu konkurzu. To je i priorita města Brna. Proto spolu minulý týden v pátek jednali insolvenční správce a náměstci brněnského primátora Daniel Rychnovský a Oliver Pospíšil, aby vyřešili, jak může bazén dál fungovat. „Nejpravděpodob­nější možnost asi je, že ho na tu dobu pronajmeme městu,“ uvedl Zrůstek.

Jako jednu z variant to navrhl i náměstek Pospíšil. „Není to samozřejmě jisté, pohybujeme se přece jen na tenkém ledě a nevíme, jestli nás unese, ale tuhle variantu nevylučuji. I když to bude pro město nevýhodné, je to ve veřejném zájmu a to je důležitější,“ řekl Pospíšil. Navíc je podle něj výhodnější udržet bazén funkční. „Kdyby se totiž zavřel, tak by to ohromně ztížilo budoucí opravy,“ dodal Pospíšil.

Zrůstek ujistil, že se město žádných velkých nákladů bát nemusí. „Pronajmeme to samozřejmě za nějakou symbolickou částku. Navíc počítáme s tím, že přilákáme zpátky plavecké oddíly, které nám tak ztráty bazénu podstatně sníží,“ myslí si Zrůstek. S pomocí města počítá i do budoucna.

close zoom_in Brno totiž uvažuje o tom, že bazén nakonec koupí do svého vlastnictví. „Na schůzce jsme se vzájemně ujistili, že nám na něm záleží a že Brno zájem o případné nabytí určitě má. A když se město bude angažovat, tak je záchrana bazénu skoro jistá,“ vidí situaci optimisticky Zrůstek.

Majitelem bazénu je společnost Kometa PS. Kvůli nesplaceným pohledávkám ve výši asi osmnácti milionů korun ji na začátku října poslal brněnský krajský soud do konkurzu. „V pondělí jsme vyvěsili úplné znění usnesení o konkurzu. V tom okamžiku začala platit třicetidenní lhůta, kdy se můžou hlásit se svými pohledávkami další věřitelé,“ uvedla soudkyně Eva Krčmářová.

A věřitelé se hlásí jako diví. Ke včerejšímu dni to bylo dvacet lidí i firem. Mezi nimi například společnost E.ON, Brněnské vodárny a kanalizace nebo Finanční úřad Brno. Hlavními věřiteli Komety PS jsou Teplárny Brno a společnost Panara.

Kometa PS se rozhodla podat odvolání. „Dohodli jsme se s Brnem, že reálně zvažuje možnost odkoupení podniku a úhradu všech závazků společnosti. Jenže město si vzalo lhůtu na rozmyšlenou, protože to musí probrat se zastupitelstvem,“ uvedl bezprostředně po rozhodnutí soudu právník firmy Jaroslav Brož. Současné vyjádření majitele Komety PS Zdeňka Valce se redakci nepodařilo sehnat.

Přezkumné jednání se bude konat 23. listopadu. Po něm bude i první schůze věřitelů.