Bek kandidoval s podporou Starostů a nezávislých, občanských demokratů, Zelených a TOP 09. „Ukázalo se, že v senátních volbách je potřebná spolupráce širšího spektra politických stran. Byla to správná strategie, díky níž jsme získali přesvědčivou většinu hlasů,“ řekl rektor.

Nezávislý kandidát ANO Jaromír Ostrý přiznal porážku. „Je jednoznačná, gratuluji vítězi. Myslel jsem si, že nižší účast by pro mě mohla být výhodná, ale ukázalo se, že Mikuláš Bek měl pevné voličstvo a přišlo v dostatečném počtu i ve druhém kole,“ reagoval na výsledky Ostrý.

O své budoucnosti zatím Ostrý jasno nemá. „Teď si vezmu týden, dva týdny oddech a začnu přemýšlet, co dál. Určitě to bude něco ve spojitosti s tím, co jsem dělal teď poslední měsíce. Jako rozhlasák jsem musel svoje názory držet pod pokličkou, teď se konečně mohu vyjadřovat veřejně,“ naznačil Ostrý.

2. kolo senátních voleb za obvod č. 59 Brno-město:Mikuláš Bek (STAN, ODS, TOP 09, Zelení) – 72,4 procenta
Jaromír Ostrý (ANO) – 27,6 procent
Volební účast: 12,72 procent

Senátoři za obvod č. 59 Brno-město:
1996: Richard Salzmann (ODS)
2000: Milan Šimonovský (KDU-ČSL)
2006: Richard Svoboda (ODS)
2012: Eliška Wagnerová (Strana zelených)
2018: Mikuláš Bek (STAN, ODS, TOP 09, Zelení)


Bek zvítězil i v prvním kole senátních voleb. Svůj hlas mu dalo přes osmatřicet procent voličů. Ostrého podpořilo přes osmnáct procent voličů. 

Volební účast byla ve druhém kole v Brně velmi nízká. Nakonec přišlo k volebním urnám jen 12,72 procenta voličů. Obyvatelé městských částí Brno-střed, Kohoutovice, Nový a Starý Lískovec a Bosonohy volili v ještě menším počtu než před šesti lety. Tehdy byla volební účast 14,85 procent voličů. „Doufal jsem, že bude alespoň přes dvacet procent,“ litoval Bek.

Největší převahu měl rektor v Bosonohách, kde získal 76,41 procent hlasů, Ostrého nejvíce podpořili voliči ve Starém Lískovci, kde dostal 36,88 procent hlasů.

Nový senátor se chce v horní komoře parlamentu věnovat především oblasti vzdělávání. „Zejména problému, který souvisí s tím, že do třístupňového systému vzdělávání se dostává málo dětí z rodin, kde nikdo není vysokoškolák. Za tím účelem bych chtěl navrhnout nový zákon o finanční pomoci studentům,“ přiblížil akademik.

Bek v Senátu nahradí bývalou ústavní soudkyni Elišku Wagnerovou, která už letos nekandidovala.


ČTĚTE ROZHOVOR S NOVÝM SENÁTOREM ZA BRNO V PONDĚLNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST