Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve středu ve 20:00, najdete ve čtvrtečním vydání Brněnského deníku Rovnost.

Řidiči, kteří chtějí jet na dovolenou vlastním autem a odložili ji až na konec září, ušetří nemalé peníze. Čerpací stanice totiž nabízejí benzín i naftu o korunu až dvě levněji než o prázdninách.

Podle průzkumu firmy CCS klesají ceny pohonných hmot už od poloviny srpna. „Ceny jdou stále pomalu dolů. Dokonce i v úterý jsme zlevňovali,“ uvedla Dana Žalkovská z brněnské čerpací stanice Eurooil. Průměrná cena benzínu Natural 95 je v Jihomoravském kraji osmadvacet korun dvacet haléřů a cena nafty je šestadvacet korun dvaadvacet haléřů.

Zlevňování benzínu po prázdninách není nic neobvyklého. „Nejdražší bývá nafta a benzín většinou před letními měsíci, kdy lidé jezdí na dovolenou. Koncem léta začínají klesat a teď na podzim už jsou ceny nižší,“ poznamenal majitel autodopravy Vladimír Vaněk. Dodal, že oproti loňsku zaplatí za litr nafty přibližně o deset korun méně. „To mi ušetří asi pět set korun,“ pochvaluje si Vaněk.

Jedním z faktorů, který ovlivňuje cenu pohonných hmot, je kurz koruny k dolaru. „Koruna posiluje, a proto mohou čeští řidiči kupovat levnější benzín i naftu. Dalším důležitým faktorem je cena ropy, a ta se v posledních dnech výrazně nemění. Takže Brňané se zatím nemusí bát zdražování,“ sdělil finanční analytik Ondřej Moravanský.

Ještě výraznější snížení cen zaznamenali řidiči, kteří jezdí do sousedního Rakouska. „Celou letní sezonu jsem nakupoval benzín výhradně v Česku, protože tady byl levnější. Na konci září se ale situace otočila a nyní nakupuji přímo ve Vídni. Litr nafty tam teď vyjde zhruba o korunu a padesát haléřů levněji,“ upozornil Abdel-Majid Deroua, který jezdí pravidelně mikrobusem přes Znojmo jako turistický průvodce na trase Vídeň – Praha.

Ekonomové však takovou situaci považují za výjimečnou. „Nákup benzínu v zahraničí není moc výhodný. Když připočítám čas, strávený cestou za hranice, a náklady na dopravu, tak se to většinou nevyplatí. Využít toho mohou jen lidé žijící v příhraničí a řidiči, kteří tam pravidelně jezdí,“ shrnul Moravanský.

#nahled|https://g.denik.cz/50/35/infografika_ceny_benzin_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/35/infografika_ceny_benzin.jpg|Ceny benzinu Natural 95 a nafty v jihomoravském kraji.#

I když řidiči v Jihomoravském kraji zaplatí za litr benzínu méně, stále zaplatí třetí nejvyšší sumu v Česku. Dražší benzín už je jen v Praze a na Vysočině. Proč patří jižní Morava ke krajům s nejdražším benzínem si ekonomové neumí logicky vysvětlit. „Mluvilo se o kartelové dohodě jihomoravských prodejců pohonných hmot, ale to jsou jenom spekulace. Některé regiony prostě mají dražší pohonné hmoty, bez zjevné příčiny,“ dodal Moravanský.

Jak dlouho se budou Jihomoravané z levného benzínu radovat, není jasné. Podle trendu posledních týdnů může pokles cen pokračovat, případně se suma, kterou řidiči za benzín zaplatí, ustálí.

Přečtěte si komentář Tomáše Hermana: Proti kartelu? Raději ne

Výraznou změnu však mohou řidiči očekávat už v příštím roce. Vláda totiž v pondělí schválila úsporný balíček Ministra financí České republiky Eduarda Janoty. Ten chce pomocí tohoto balíčku snížit deficit ve státním rozpočtu pro rok 2010. „Ministr Janota připravil úsporný balíček, který zahrnuje i zvýšení spotřební daně, kterou stát vybírá z každého prodaného litru benzinu a nafty. Daň plánuje zvýšit o korunu na litr nafty či benzinu,“ sdělila mluvčí ministerstva financí Zuzana Chocholová.

Takové opatření má do státního rozpočtu přinést pět miliard korun. Jak hluboko si řidiči sáhnou do kapsy, však není jisté. Zvýšení spotřební daně o korunu za litr ještě neznamená, že i kupující zaplatí o korunu víc. „Roli hraje kromě spotřební daně i cena ropy na světových trzích či kurz koruny k americkému dolaru,“ podotkl analytik Ondřej Moravanský. To, že se ceny ropy na světových trzích rychle mění, dokládají i informace z posledních dnů. Podle agentury Reuters se v pondělí cena ropy snížila o více než dva dolary za barel. V úterý už ale ropa opět zdražovala. „Její cena vzrostla poprvé po čtyřech dnech a vyšplhala se nad sedmdesát dolarů za barel,“ upřesnil Moravanský.