„Především chceme chodce varovat, že tramvaj má daleko delší brzdnou dráhu a následky střetu jsou daleko vážnější než s autem," uvedla policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Akce se soustředila především na pozornost chodců, která je často ovlivněná používáním mobilního telefonu nebo sluchátek v uších. Oslovení lidé dostali letáček s informacemi a reflexní prvky, které by měli využívat především mimo obec. „Nevím, jestli tahle akce pomůže nebo ne, ale jsem si jistá, že když lidé přechází a dívají se jen do mobilu, tak hrozí opravdu zbytečná nehoda. Já si sluchátka na přechodu sundávám vždycky," sdělila reportérce Rovnosti na místě Tereza Matoušková.

Problém se týká především mladých lidí, kteří mnohdy riskují vlastní bezpečí tím, že nevěnují dostatečnou pozornost dění v silničním provozu. „Akce je pořádaná v rámci nadcházejících prázdnin, kdy obezřetnost chodců klesá. Dopravní a přestupní uzly jsou pak nejčastější místa, kde k nehodám v nepozornosti dochází." doplnila Ledabylová. K obecným radám patří pořádně se rozhlédnout a při přechodu silnice nepoužívat mobilní telefon a sluchátka.

Policisté i další opakovaně na bezpečnost chodců upozorňují. Kampaň brněnského dopravního podniku zaměřená na bezpečnost účastníků provozu odstartovala letos. Tramvaje polepené motivy zombie upozorňují chodce na největší rizika spojená s cestováním. Současně dopravní podnik vybral ve městě jednadvacet nejrizikovějších míst, které označil zářivými symboly.

Policisté v Jihomoravském kraji evidují za rok více jak sto nehod s chodci. V Brně jich bylo za uplynulý rok dvaapadesát, v roce 2020 pak pětasedmdesát. V aktuálním období dosahují nehody s chodci čísla osmaosmdesát.

BARBORA VOZKOVÁ