„Oceňuji celkový přístup. Po operaci jsem necítil žádnou bolest. Až druhý den doma jsem si vzal brufen, protože mě začínalo bolet břicho. Z práce mám naučené, že lék je lepší vzít raději dřív, než se bolest rozjede,“ sdělil zaměstnanec kliniky a pacient, kterému novou metodou léčili kýlu.

Podle ředitelky Jitky Smrčky je bezbolestná léčba založená na nejnovějších doporučeních a dlouholeté zkušenosti lékařů. Zamezuje šíření bolesti hlavně první dny po provedení operace. „Na naší klinice se snažíme klienty od mnohdy až traumatizujícího prožitku bolesti oprostit, a to moderními anesteziologickými postupy. Zabraňujeme tak vzniku pooperační bolesti. Zatím jsme jediní v České republice, kteří provádí laparoskopickou operaci kýly tímto způsobem,“ uvedla ředitelka.

Posilovna Spinning & Fitcentrum na Kounicově v Brně. Právě tady chce Rostislav Čada zhubnout během ledna tři kila.
VIDEO: Makám i čtyřikrát týdně. Tak fungují předsevzetí v brněnské posilovně

Lék pacient dostává před uspáním na operaci i při ní. Pomocí ultrazvuku mu lékař vpichuje injekci poblíž operovaného místa. „Pokud musíme aplikovat lokální anestetikum před uspáním, místo vpichu je umrtvené a jsou podány léky proti nepříjemným vjemům. Na přesném postupu se domluví lékař s klientem v dostatečném předstihu před výkonem,“ vysvětloval postup propagátor léčby a primář ARO soukromé kliniky Zdeněk Chvátal.

Utlumení bolesti vydrží podle něj zhruba dvacet hodin. „Obrovskou výhodu vidíme ve výrazném snížení spotřeby léků proti bolesti. To vede k lepšímu průběhu anestezie a snadnějšímu probuzení pacienta. Může dřív jíst i pít, netrpí pooperační nevolností, rychleji se po výkonu postaví a může také rychleji rehabilitovat. Netrpí zácpou ani poruchou močení. Dále se ukazuje, že tento přístup snižuje možný výskyt chronických bolestí,“ doplnil Chvátal.

Bezbolestnou operaci klinika plánuje v tomto roce rozšířit také na další oddělení. Má jít o plastické operace prsou, nebo operace ramen a kolenou.