K zemi půjde celkem jedenáct staveb bývalého Dřevopodniku, a to ve dvou etapách. Jedinou využívanou je momentálně budova pneuservisu. „Nikdo mě o tom zatím neinformoval. Okolní budovy jsou problematické a tam je demolice na místě. Nerad bych ale, aby se to dotklo i mého podnikání," vyjádřil se redaktorce Deníku provozovatel pneuservisu Stanislav Fric.

První etapa demolic by měla proběhnout příští rok. „O zbytku areálu se ještě povedou jednání. Snahou je ale bourání neoddalovat, a to vzhledem ke stavu dotčených budov," upozornil  mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Zmíněný pneuservis stojí v části areálu, kterou dělníci zdemolují až ve druhé etapě, která ještě nemá stanovený pevný termín a finální postupy prací. „Vzhledem k tomu tedy s nájemcem v tuto chvíli jednání neprobíhají, v příhodnou chvíli ale dojde ke kontaktování," vysvětlil Poňuchálek.

V areálu bývalého Dřevopodniku v posledních letech přebývali bezdomovci a squatteři. Několikrát zde došlo k požárům. Naposledy v polovině letošního července. „Nedávné požáry k situaci také přispěly, a to zejména z důvodu narušení stavu konstrukcí u ohněm postižených budov. Nicméně revitalizace areálu je plánována delší dobu," odůvodnil demolici Poňuchálek.

Briefing po středečním jednání Rady města Brna.
Kauza bílý prášek a Vaňková: test na drogy negativní, zůstává primátorkou Brna

Hasiči vyjížděli na Rumiště kvůli ohni jen v letošním roce celkem třikrát. „Dvakrát šlo o požár budovy a jednou o rozdělání ohniště," vypočítal mluvčí jihomoravského hasičského záchranného sboru Jaroslav Mikoška.

Po posledním požáru nechalo město areál ohradit pevným plotem, což podle strážníků výrazně pomohlo. „Potíže tady již prakticky neevidujeme. Přesto strážníci prostor nadále monitorují a asistují při pravidelných kontrolách úředníkům," popsal mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Jednotlivých ověsků je na lustru zhruba 2 600. Svítí v něm 210 žárovek a čtyři halogeny, a to díky půl kilometru elektrických kabelů.
Obří lustr Mahenova divadla v Brně po očistě. Podívejte, jak ho vytahovali zpět

I v minulosti sem hlídky mířily několikrát týdně. „Pletivo bylo často zpřetrhané a na pozemek tak někteří lidé neoprávněně vcházeli. Často to byly hledané osoby, přespávaly zde různé skupinky, zakládaly ohně a pily alkohol," dodal Ghanem.

Cenu demolice odhaduje město na třiačtyřicet milionů korun. V nově vzniklém prostoru mezi ulicemi Rumiště, Mlýnská a Křenová plánuje město postavit více než dvě stovky převážně družstevních bytů. Projektovou dokumentaci ve fázi studie v minulém roce pro město vyhotovili projektanti z kanceláře Pelčák a partner architekti. Výstavba by podle webu města mohla začít přespříští rok a dokončená má být nejpozději v roce 2028. Podívejte se, jak má lokalita vypadat.

K už hotovým plánům v této části města patří například přestavba Vlněny pod taktovkou soukromého investora. Město tu počítá také s vybudováním chytré čtvrti Špitálka, takzvané Brněnské třídy a parčíku, kterým bude protékat říčka Ponávka, jež je dnes zatrubněná v podzemí.