Jednou z nich je Svatava Veverková, která vzpomíná na dobu, kdy si s přáteli začala dávat sraz na hlavním nádraží. Už tehdy by ocenila, kdyby si měla kam sednout. O to více pak dnes. „Myslím, že lavičky jsou dobrá věc. Vždycky mi tu chyběly, když jsem se měla s někým setkat a musela na něj čekat. Ve svém věku už jsem ráda, když si můžu sednout,“ nechala se slyšet žena.

Stejného názoru je i Vincent Pinďák, podle kterého by laviček ve veřejném prostoru mělo naopak přibývat. „Odstranění laviček by mi vadilo. Jsem už starší člověk a mám problémy s kyčlemi. Laviček je pořád málo. Stačí se podívat na hlavní nádraží, tak velká plocha a tak málo míst k sezení,“ doplnil muž.

Zdroj: Deník/Tereza Hálová

Právě na nutnost starších lidí si po cestě městem na chvíli odpočinout poukazuje opoziční zastupitelka městské části Brno-střed Jasna Flamiková za Zelené. Nechápe ani to, proč by lavičky nemohly sloužit také lidem bez domova. „Městem se pohybuje spousta lidí ve starším věku, kteří cestu naráz neujdou. Lavičky nejsou samoúčelné. Pro tyto lidi jsou naopak velmi důležité, aby si měli kam sednout a odpočívat. Je pravda, že na nich sedí také pár lidí bez domova, ale myslím, že i ti mají právo si někam sednout, když už jim společnost nedokáže pomoct,“ uvedla Flamiková. Na ulici skončilo podle ní i spoustu lidí kvůli energetické krizi.

Nové dopravní značení v Brně navede řidiče jedoucí Benešovou ulicí směrem k nádraží před značku pěší zóny. Správně až na výjimky nemohou jet dál, takže by se měli otočit, což může způsobovat v místě dopravní problémy a komplikace.
Zmatky před novou pěší zónou u nádraží v Brně. Zákazy vlákají řidiče do pasti

Flamikové také vadí, že odstraňováním laviček chce městská část před problémem zavírat oči. Lidé bez domova sice zmizí, ale ne proto, že by si polepšili, ale proto, že si nebudou mít kam sednout. Bezdomovci však na lavičkách často popíjejí alkohol nebo spí. Pití alkoholu je přitom na tomto místě zakázané. Vedení Brna-středu také vadí, že lavičky neslouží svému původnímu účelu.

Podle jeho mluvčí Kateřiny Dobešové se však lidé v blízké budoucnosti zmizení laviček nemusí obávat. Rada městské části návrh dosud neprojednala. Ten je zatím na úrovni komisí, které plní pouze funkci poradního orgánu. Městská část chce navíc hledat jiný způsob, jak problém řešit. Odstranění laviček tak vnímá jako poslední možnost. „Diskutovalo se o tom, že lavičky využívají lidé bez domova na spaní a podobně. Lavičky tak neslouží k odpočinku lidí během dne, protože jsou často dlouhodobě obsazené. Návrh zatím projednávala bezpečnostní komise a věnovat by se mu mohly i další komise, například stavební. Ty by ho následně předaly radě městské části. Situaci lze však řešit i jiným způsobem. Odstraňování laviček je až ten poslední,“ sdělila Dobešová. Na popíjení alkoholu na veřejných místech totiž dohlížejí příslušníci městské policie.