VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezdomovců v Brně přibylo. Kvůli krizi

Brno /ANKETA/ - Ubytovny pro lidi bez přístřeší praskají ve švech. Bezdomovců totiž výrazně přibylo. Město přemýšlí, jak si poradí v zimě, protože potřebných bude mnohem víc.

30.7.2009 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv

Vážení čtenáři, hlasujte v nové pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve 20:00, najdete v sobotním vydání Brněnského deníku Rovnost.

Brněnské noclehárny pro lidi bez přístřeší bývají v létě obvykle poloprázdné. Letos je to ale přesně naopak. Zaplnili je lidé, kteří přišli o práci a krátce nato i o střechu nad hlavou. Je to další z dopadů hospodářské krize, tvrdí odborníci.

„Začalo to už loni na podzim. V té době prudce stoupl počet těch, kteří potřebovali naši pomoc,“ uvedl ředitel brněnského Centra sociálních služeb Armády spásy Pavel Kosorin. Podobně jsou na tom i ostatní instituce ve městě. „Chodí k nám zhruba o pětinu více lidí než loni touto dobou,“ potvrdila Radka Jonasová z brněnského centra sociálních služeb.

Odborníci se shodují v tom, že za prudkým nárůstem počtu bezdomovců stojí hospodářská krize. „Se ztrátou zaměstnání se člověku někdy zhroutí celý svět. Někteří lidé mají velké finanční potíže, které můžou řešit jen díky pravidelnému platu. Jakmile o něj ale přijdou, situace jim přeroste přes hlavu a vstoupí do začarovaného kruhu problémů,“ vysvětlil Ladislav Šos z Denního centra Diecézní charity Brno.

Příběhy s takovým scénářem slýchávají lidé z charity denně. „Často se u nás objevují nezaměstnaní, práceschopní klienti. Jsou zadlužení, a tak jim exekutoři strhávají jejich příjmy. A s minimální mzdou si nevystačí, tak zkoušejí pracovat načerno,“ uvedl Kosorin.

Bezdomovců přibylo nejen v noclehárnách, ale i v ulicích města. „V opuštěných chatkách a jiných jejich oblíbených místech je jich pořád víc a víc,“ potvrdil Michael Fistr z Armády spásy. Je to tím, že do města přijíždějí bezdomovci z malých měst celé jižní Moravy. „To je ověřený fakt. Bezdomovectví znamená stigma. Z čím menšího města člověk je, tím větší ostudu tam má. Takže utíká pryč,“ zdůraznil Kosorin. Není prý výjimkou, když terénní pracovníci narazí i na někoho ze zahraničí, třeba ze Slovenska.

Policii překvapivě nárůst bezdomovců netrápí. „Nemáme hlášeno víc případů. Hádají se mezi sebou o to, kdo vypil víc alkoholu nebo si přivlastnil peníze vyžebrané společně. Ale že by se třeba prali o svá místa a násilím vytlačovali nové, to ne,“ řekl mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák.

Město o problému s narůstajícím počtem bezdomovců ví a snaží se jej rychle řešit. Chystá pro ně nová lůžka i projekty, které jim pomohou vrátit se do normálního života. „Plánujeme rozšíření azylového domu v Křenové ulici. Chceme postavit i novou noclehárnu v Masné,“ popsal plány Ladislav Ptáček z odboru sociální péče brněnského magistrátu. Zatím ale neví, kdy město se stavbou začne.

Také brněnská charita se už teď chystá na zimu, kdy žadatelů o lůžka dramaticky přibude. „Uvažujeme o tom, že v zimě obnovíme noční centrum v Mlýnské ulici. Noční centra otevře i magistrát v Podnásepní ulici a Diecézní charita Brno,“ popsal nadcházející měsíce Kosorin.

Příběhy Brňanů z ulice: pád bývá hodně rychlý

„Týrala mě manželka i dcera“

dělník, 45 let


Měl ženu, děti, práci, domov. Z ničeho nic přišel o všechno. Prožil si chvíle plné ponížení a bezmoci. Teď pomáhá lidem, kteří jsou na dně, jako kdysi on. Přijímá a stará se o nové klienty v azylovém domě v Křenové ulici v Brně.

„Žili jsme si slušně, měl jsem dobrou práci, státní byt, stavěli jsme chatu, prostě spokojená rodinka. Pak ale dcera odjela na tábor a žena jela s ní jako zdravotní sestra. Obě si odtud přivezly milence, manželka o dvanáct let mladšího,“ řekl s trpkostí v hlase pětačtyřicetiletý, který nechce zveřejnit své jméno. Stydí se totiž před ostatními za to, co musel prožít.

Ze dne na den bydlel v bytě se dvěma cizími muži. Oni i manželka s dcerou mu ostře dávali najevo, že o něj nestojí. Ať odejde. Jedině tehdy šestiletý syn ho měl rád. „Žena podala žádost o rozvod. Zároveň mě všichni čtyři začali psychicky i fyzicky týrat. Když jsem chtěl jít třeba na záchod, přítel mé dcery se postavil do dveří a nechtěl mě pustit,“ povzdechl si při vzpomínce na minulost. Situace už byla neúnosná, tak zavolal policii. Nestačil se ale divit, když se dozvěděl, že viník je on.

„Žena mě udala, že jsem ji bil, dcera se za ni postavila a u soudu svědčila proti mně. Tak mě vypověděli z bytu. Přitom jsem nic neudělal, já jsem byl oběť,“ rozčílil se muž. Chvíle naprosté bezmoci, kdy se dozvěděl, že mu nikdo nevěří a že se mu všichni smějí, mu ještě dlouho nezmizí z paměti.

Po rozsudku se živil, jak se dalo. „Několik let jsem žil po podnájmech, pracoval jsem, abych mohl platit alimenty a dluhy, do kterých mě rodina dostala. Kvůli vážným problémům s páteří jsem ale musel s prací přestat,“ vysvětlil.

Pomohla mu jeho vytrvalost. Díky rekvalifikaci se dostal k práci v azylovém domě. „Teď pomáhám těm, se kterými se život taky nemazlil. A dělám to rád,“ usmál se muž.
„Čeká mě svatba, ale bojím se“

baletka, 54 let


Ve čtrnácti přišla o oba rodiče. O několik měsíců později jí zemřel bratr. Starší sourozenci se o ni nestarali, pomohla jí až babička. Teď bydlí v brněnské ubytovně pro lidi bez domova. Když mluví, má v očích slzy a z obav před okolím nechce říct jméno.

„Jako mladá jsem strašně dřela, byla jsem baletka. Hodně jsem se bavila s lidmi z brněnských divadel, jezdila jsem do ciziny,“ popsala své šťastné roky čtyřiapadesátiletá žena. Pak se ale vdala za surovce a štěstí se z jejího života vytratilo.

„Manžel mě strašně bil, tahal za vlasy, bývala jsem plná krve,“ rozplakala se jinak energická drobná blondýna. Snažila se týrání snášet, okolí nic nevědělo. Jednou jí ale trpělivost došla a ona utekla k sestře. Ta jí pomáhala vrátit se k normálnímu životu.

Ale nepodařilo se. Našla si nového přítele, i on ji bil. „Měla jsem strašně těžké období a sháněla peníze, kde se dalo. Nakonec mě zavřeli,“ řekla tiše a s hanbou v hlase. Za tuto část života se stydí. „Ve vězení jsem byla tři roky a prošla si hrozným peklem. Po propuštění jsem byla zmatená, neměla jsem kam jít a na koho se obrátit,“ líčila pocity beznaděje.

Jako jiní lidé v podobné situaci, i ona se nakonec obrátila pro pomoc k městu. „Kurátoři z ubytovny mi moc pomohli. Teď tu jsem necelý rok, mám příležitostnou práci a snažím se postavit na vlastní nohy,“ objevil se na smutné tváři úsměv. Navíc už není na své trápení sama.

„Mám přítele a budu se vdávat,“ trochu stydlivě přiznala nastávající nevěsta. Z budoucnosti má ale pořád trochu strach, i když se snaží nemyslet na to, co bylo. „Jsem silně věřící. Nikomu bych neublížila. Ale věřím tomu, že lidi, kteří mi ubližovali, bůh potrestá,“ zdůraznila žena, která o sobě říká, že je Viking. „Taky jsem bojovnice,“ myslí si.
„Zůstala mi jenom občanka“

elektromontér, 67 let


Říká o sobě, že je jako Ferda Mravenec. Poradí si s každou prací. Vyučil se elektromontérem a nikdy neměl o práci nouzi. I přesto Jaroslav Havlíček pár let před důchodem skončil v domku bez vody a elektřiny. Ve spacáku pod rozpadajícím se stropem přespával devět let.

„V devadesátých letech jsem začal já i manželka pracovat v jednom podniku v Sokolnicích,“ vyprávěl muž s šedivým plnovousem. Bydleli i s dcerou v ubytovně, kterou jim zajistil zaměstnavatel. Jenže s podnikem to šlo z kopce. „Na výplatu jsme čekali třeba i tři týdny,“ krčil rameny Havlíček.

Když firma zkrachovala, přišel o práci i bydlení. „Manželka sbalila dcerku a zmizela i se vším, co jsme měli. Zůstala mi jenom občanka a řidičák,“ vylíčil zlomový moment.

Do důchodu mu zbývaly ještě dva roky, kamarádka na úřadě práce nad ním ale kroutila hlavou. „Rovnou mi řekla, že o práci nezavadím. Ten papír, se kterým žadatelé o práci obcházejí zaměstnavatele, mi ani nedala. Prý mám požádat o předčasný důchod,“ řekl Havlíček.

V domově důchodců pro něj místo nebylo. S bydlením mu pomohl známý, který jej nechal přespávat ve vybydleném domku. „Byl to jeden z domečků, které postavil ještě hrabě Mitrovský pro zaměstnance pivovaru. Stropy se sypaly, zdi byly mokré. Netekla tam voda a nebyl tam proud. Od spaní na ulici se to moc nelišilo,“ podotkl muž. Přesto v něm strávil devět let.

Zpět do normálního života mu pomohla neteř. Díky ní našel místo v brněnské Armádě spásy, kde už skoro dva roky pracuje jako údržbář. Mezi brněnskými bezdomovci je známý. Byl to totiž on, kdo loni na Štedrý den našel při třídění darovaných šatů skoro sto tisíc korun. Nenechal si z nich ani haléř a všechny je odevzdal Armádě spásy.

Uvedené fotografie jsou ilustrační

Lucie Hrabcová a Markéta Forró

Bojíte se většího počtu bezdomovců v Brně?

Ano

67 %

Ne

33 %

Hlasovalo: 36

Anketa byla ukončena

30.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Změří si tlak, poslechnou tlukot srdce. Lidé se naučí poznat infarkt od selhání

Francis Koné.

Útočník Koné ze Zbrojovky získal cenu fair play FIFA

JAMU povede Petr Oslzlý. Nově zvolený rektor působil i jako poradce Havla

Brno – Novým rektorem brněnské Janáčkovy akademie múzických umění se stane profesor divadelní fakulty Petr Oslzlý. V pondělí jej zvolili v prvním kole tajného hlasování členové akademického senátu.

AKTUALIZOVÁNO

S autem skončil v tramvajovém kolejišti. Řídil pravděpodobně pod vlivem drog

Brno /FOTOGALERIE/ – K neobvyklému vozidlu v kolejišti museli vyjíždět krátce před půlnocí v noci na pondělí brněnští hasiči. V Žabovřeské ulici pomáhali řidiči, který po nehodě skončil i s autem na tramvajové trati.

Tabla prvňáčků: představíme ZŠ v Brně-Žebětíně, Rajhradu, Měníně a Ivančicích

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete vždy ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT