Ve snaze zachránit koniklece před poškozením, přihlásil svůj projekt Vilém Jurek z neziskové organizace Rezekvítek. Rostliny ochrání dřevěný chodník, který povede v nejvíce využívané trase. „Za poslední roky návštěvníci nenávratně pošlapali až pět tisíc trsů konikleců,“ upozornil. Podle Jurka vznikne chodník nejpozději na jaře přespříštího roku, dřív než rostliny rozkvetou.

V rozpočtu uspěla i frekventovaná místa, kde se pohybuje řada Brňanů. Třeba podél Brněnské přehrady na straně u hráze má přibýt chodník, podchody před hlavním nádražím zase ozdobí zelené koberce. „Jde o projekt, který zasahuje do života všech obyvatel města, což mu přineslo obecně více hlasů,“ je přesvědčený navrhovatel koberců Martin Borůvka.

U záměru ozelenění podchodu i chodníku jde o vypracování projektové dokumentace, tedy potřebných „papírů“. Převedení do praxe proto není jisté. Jak už Deník Rovnost informoval dřív, někteří Brňané tento typ projektů kritizovali. Mezi vítěznými jsou přitom ještě další dva stejného charakteru, a to úprava cesty pro rodiny s dětmi mezi čtvrtěmi Lesná, Sadová a Soběšice a ozelenění parkovacích ploch ve městě.

Řadu Brňanů oslovilo několik lokálních nápadů, které cílily na zlepšení života v konkrétních místech. Na Žabovřeských loukách vznikne ekopark, v Řečkovicích a Medlánkách oázy zeleně s vodními prvky, stromy i pítky pro ptáky. Obyvatelé Líšně zamíří v tamním parku Rokle nově do kavárny, s níž v rozpočtu uspěl místní starosta Břetislav Štefan. „Stavět podobný podnik nepatří standardně do náplně městské části. Podobně mají z participativního rozpočtu kavárnu Bzzzukot už v Židenicích, kde se můžeme inspirovat,“ řekl Štefan.

Konec nebezpečí pro cyklisty mezi Křenovou a Tkalcovskou ulicí má zajistit zpevnění povrchu cyklostezky. Musí tam přejíždět přes železniční koleje, část cesty je tam nezpevněná. „Úpravy přispějí k tomu, aby z místa sanitka každý rok neodvážela někoho, kdo se tam při přejíždění rozbije,“ poznamenal člen spolku Brno na kole Michal Šindelář.

O pouhých sedm hlasů neuspěl navrhovatel Jiří Kohoutek s parkem a dětským hřištěm na úbočí Kraví hory. Dlouho se přitom pohyboval v bezpečné vzdálenosti od hranice úspěchu. „Projekt umístěný za mým už měl výrazně méně hlasů. Získal jsem velkou podporu, proto by měl můj záměr vzniknout navzdory tomu, že skončil těsně pod čarou,“ je přesvědčený Kohoutek. Náměstek brněnské primátorky pro participaci Tomáš Koláčný navrhovateli ve středu sdělil, že si záměr i přes jeho neúspěch vezme na starost a zajistí jeho vznik z městského rozpočtu.

Brňané vybrali v listopadovém finálovém kole třináct projektů, které se vešly do pětatřicetimilionového balíku. V pátém ročníku rozpočtu hlasovalo dohromady 17 171 lidí. „Celkový počet hlasujících je u nás druhý nejvyšší v historii. Velmi mě těší, že Brňané mají zájem podílet se na rozhodování. Je vidět, že jim není lhostejné, co se v jejich městě děje,“ komentoval reakce Koláčný.

Vítězné projekty pro rok 2021

1. Chodník na přehradě (projektová dokumentace)

2. Koniklecový chodníček na Kamenném vrchu

3. Zelené podchody na hlavním nádraží (projektová dokumentace)

4. EKOPark Žabovřeské louky

5. Volejbalové kurty Lužánky – oprava hřišť

6. Oázy zeleně v Řečkovicích a Medlánkách

7. Kavárna v Centrálním parku Rokle v Líšni

8. Úprava cesty pro rodiny s dětmi (projektová dokumentace)

9. Zamilovaný hájek budoucím generacím

10. Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům

11. Zpevnění stezky u Křenky

12. Řečkovická cyklostezka

13. Zelená parkoviště (projektová dokumentace)