Pasáží denně prochází Brňan Jan Navrátil. „Současný vzhled není dobrá vizitka pro Brno. Často tam jsou i bezdomovci a feťáci,“ uvedl.

O kamerový dohled usilovala radnice městské části Brno-střed více než dva roky. „Problémy se opakovaly. Častěji jsme nechávali místo uklidit a zlepšili jsme osvětlení,“ postěžovala si místostarostka Jasna Flamiková.

Ke zlepšení podle ní dojde i po otevření průchodu přes dům Dominik, který je nyní v rekonstrukci. „Bude tudy procházet více lidí,“ dodala.

Ilustrační foto.
Nezletilým prodali svařák na trzích. Stánkařům hrozí desetitisícové pokuty

O nápravu škod na zdech pasáže se stará městský odbor správy majetku. „Malovali jsme často, ale vždy se po pár dnech objevily nové kresby. V posledních měsících jsme čekali na nové kamery, které snad pomůžou,“ řekl vedoucí odboru Petr Gabriel.

Lepší dohled díky sedmi kamerám, které fungují od poloviny listopadu, slibují i strážníci. „Do pasáže chodí hlídky často, teď máme ale lepší a nepřetržitý přehled,“ vysvětlil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Problémy podle něj způsobují nejen sprejeři a bezdomovci, ale i opilí zákazníci blízkých hospod.

Městská policie využívá pro dohled nad pořádkem a bezpečností ve městě přes sto třicet kamer. Nejvíce jich je v městských částech Brno-střed a Brno-sever. „V první polovině příštího roku plánujeme přidat kamerové body v Masarykově ulici a na náměstí Svobody. Výhledově přidáme další i na Nových sadech a u Armády spásy v Mlýnské,“ informoval Ghanem.

Mladík údajně poničil tři auta v brněnských Černých Polích, hlídka městské policie ho chytila na útěku.
Poničil tři auta, pak utíkal strážníkům. Vandal skončil v poutech

Strážníci také mohou použít na vytipovaných místech dva mobilní kamerové systémy.

Nové kamery plánují například v Židenicích. „Strážníci nám vycházejí vstříc. Máme fotopast v garážovém dvoře ve Skopalíkově, jednáme i o nové kameře v Šámalově. U kontejnerů tam je často nepořádek, lidé tam zakládají černé skládky,“ popsal židenický místostarosta Petr Kunc.

Na riziková místa brzy budou v městské části dohlížet i kamery Brněnských komunikací. „Měly by být například na Staré osadě, Juliánovském náměstí, Karáskově náměstí i u školy v Gajdošově,“ doplnil.

Nové kamery v pasáži i jinde
• Sedm nových kamer mají strážníci v pasáži za obchodním domem Velký Špalíček směrem k Šilingrovu náměstí.
• Problematické místo bylo opakovaně terčem sprejerů, znečišťují ho i bezdomovci a opilci.
• Celkově používají strážníci v Brně přes sto třicet kamer. Využít mohou i dalších téměř sedmdesát kamer Brněnských komunikací na parkovištích a křižovatkách.
• V první polovině příštího roku plánují přidat kamerové body i v Masarykově ulici a na náměstí Svobody.