O víkendu třináctého a čtrnáctého dubna otevřou správci osmašedesát brněnských objektů. „Oproti loňskému ročníku jde o trojnásobný počet,“ řekla dramaturgyně akce Lucie Šilerová.

Lidé nahlédnou třeba do hasičské stanice, do hráze vodní nádrže, Arnoldovy vily, vědeckého centra Ceitec či zákulisí Janáčkova divadla. „Novinkou jsou komentované procházky s tématy brněnských soch, hudebních příběhů či architektury sídliště Lesná,“ uvedl mluvčí pořádajícího turistického informačního centra Jan Gerych.

Nově se do festivalu zapojí také brněnský pivovar Hauskrecht. „Návštěvníci si projdou varnu, ležácké oddělení a stáčírnu. Exkurzi doplní promítání filmu,“ zmínila za pivovar Kristýna Krakešová.

Zájemci se podívají i do běžně nepřístupných zákoutí Besedního domu, ve kterém sídlí brněnští filharmonici. „Budovu otevřeme doslova od střechy po sklep. Lidem ukážeme třeba bicárnu, což je zkušebna hráčů na bicí nástroje, nebo místnost, kde jsou frakovky, tedy velké bedny, ve kterých se přepravují fraky filharmoniků. Pokud bude hezké počasí, umožníme i vstup na střechu,“ sdělila mluvčí filharmonie Kateřina Konečná.

Vstup na všechna místa bude zdarma. Někam se však lidé podívají jen po předchozí registraci na internetu, a to z kapacitní důvodů. Rezervaci zájemci potřebují třeba na střechu filharmonie, k návštěvě čističky odpadních vod či Ústavního soudu. „Rezervace spustíme osmého dubna,“ upozornil Gerych. Organizátoři s ní doporučují neotálet, už nyní se na sociálních sítích o akci zajímá šestnáct tisíc lidí.

Festival Open House lidé využívají k prohlídce budov po celém světě, například v New Yorku, Londýně či Římě. Loni na první ročník akce v Brně dorazilo zhruba osm tisíc lidí.