Lidé z Židenic si novou podobu Bílé hory přejí už dlouho. „Mám pocit, že to tam čím dál víc chátrá. Opravovali to naposledy někdy v devadesátých letech. Takže budu rád, když se začne něco dít. A rozhledna je určitě zpestřením,“ řekl například Vladimír Franěk.

S výstavbou rozhledny naopak nesouhlasí Jiří Šmíd. „Podle mě je v těch místech zbytečná. Výhled na Brno je tam úžasný i bez ní. Jde o mrhání penězi. Navíc vandalové pravidelně ničí i památník, který je na vrcholu kopce. Aktivity určitě rozšíří i na rozhlednu,“ myslí si muž.

Při tvorbě projektu chce židenická radnice přihlížet hlavně k názorům návštěvníků přírodního areálu. „Teď připravujeme první studii, na jejímž základě necháme vypracovat projekt. Největším vodítkem nám jsou názory lidí, kteří v okolí bydlí. Ohlas s rozhlednou byl vesměs pozitivní. Důležité je však především upravit cesty a revitalizovat tamní zeleň,“ uvedl místostarosta Židenic, sociální demokrat Jiří Nesiba.

S tím souhlasí i Franěk. „Určitě tam musí vzniknout nové lavičky nebo různá hřiště pro děti. Také památník si zaslouží rekonstrukci,“ poznamenal muž, který Bílou horu navštěvuje často i s rodinou.

Kritizují přístup

S úpravou památníku dělnického hnutí na vrcholu s vyhlídkou na Brno počítá i Nesiba. „Památník je bohužel častým cílem sprejerů. Je nutné jej očistit a upravit i okolní prostranství. Právě v jeho okolí by mohla vyrůst rozhledna a odpočinková zóna s lavičkami. Počítáme také s postavením několika prolézaček pro děti a naučné stezky. Mezi nápady, které se k nám dostaly, je ale i lezecké adrenalinové centrum,“ upozornil místostarosta. S úpravami areálu souhlasí i židenická opozice. „Je to i náš záměr. Jen způsob, jakým radnice k opravám přistupuje, považuji za nešťastný. Měla by vypsat veřejnou architektonickou soutěž a o jednotlivých návrzích nechat rozhodovat lidi z okolí,“ sdělil opoziční zastupitel z TOP 09 Jan Hlobil.

Této myšlence se nebrání ani místostarosta Nesiba. „Musíme však mít předem ujasněné, co všechno chceme na Bílé hoře upravit. Až bude hotová nějaká rámcová studie, klidně podobnou soutěž vypíšeme,“ řekl Nesiba.

Soutěži se nebrání ani architekti. „Radnice tím může ušetřit. Díky konkurenci cena projektu klesá. Sama bych se ráda podílela třeba na návrhu rozhledny. Ta by myslím byla po soběšické teprve druhá v Brně,“ řekla například architektka Helena Bartošová ze studia Archatak.

Náklady na rekonstrukci areálu dosáhnou několika milionů korun. „Zkusíme získat peníze ze Státního fondu životního prostředí, případně z Evropské unie. To však nebude dříve než v roce 2013. Nyní pracujeme na tom, abychom měli co nejdříve hotový projekt, se kterým můžeme o dotace zažádat. Novou tvář snad získá Bílá hora v roce 2014,“ podotkl židenický místostarosta Nesiba.