„Ráno jsme měli problém na Údolní ulici, kde přestala jezdit linka X4 směrem do Masarykovy čtvrti. Výpadek dopravy nastal také na tramvajové zastávce Tábor, kde se srazilo nákladní auto s tramvají. Dopravu jsme obnovili asi po půl hodině,“ upřesnila tisková mluvčí Dopravního podniku Hana Pohanová.

Lidé tak měli problémy dorazit ráno do práce. „Dojel jsem na Tábor a tam jsem čekal asi dvacet minut. Když kolem mě projelo houkající auto Dopravního podniku, věděl jsem, že asi nemá cenu čekat,“ uvedl například manažer Jiří Bernovský. Se sněhem se potýkali také hasiči. Podle mluvčího Jaroslava Haida je nehod víc než obvykle. „V půl deváté ráno vyjížděla jednotka k základní škole do Soběšic, kde hrozil pád sněhu a rampouchů ze střechy budovy. Do akce zapojili i výškovou techniku,“ dodal Haid.

Podle meteorologů sice v nejbližších dnech sněžit nebude, dosud napadaný sníh ale zmrzne. Český hydrometeorologický ústav dokonce na celý týden vydal varování před před námrazou. Tisková mluvčí Fakultní nemocnice Anna Nesvadbová potvrdila, že lidé s namrzlými chodníky bojují už teď. „Máme více pacientů se zraněním kotníků nebo zápěstí. Zajímavé je, že se zranění týkají všech věkových kategorií, tedy nejenom starších lidí,“ doplnila Nesvadbová.

Lidé nejčastěji padají na neudržovaných prostranstvích před soukromými pozemky. Městští strážnici navíc nedbalé majitele nemohou pokutovat. „Za neuklizené chodníky pokutu uložit nemůžeme, snažíme se tedy alespoň obyvatele upozornit na námrazu před jejich domy. Většinou ale lidé uklízejí pečlivě, bojí se totiž případné žaloby, kterou proti nim může zraněný člověk podat,“ uvedla mluvčí městských policistů Denisa Kapitančíková.

Nebezpečí pro chodce však nečíhá jenom na chodnících, ale i v městských parcích. Stromy jsou totiž obtěžkané těžkým sněhem, který může kdykoliv spadnout. „Samozřejmě stav zeleně monitorujeme, dokonce jsme zvýšili počet kontrol tak, abychom mohli včas zasáhnout a případně ze stromů odřezat větve. Jistotu, že se nic nestane, ale nemáme nikdy. Lidé proto musí být při procházkách parkem opatrní,“ řekl ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala.

V pohotovosti jsou i pracovníci tuřanského letiště. „Máme v terénu všechny pluhy i frézy, asi dvacet zaměstnanců navíc sníh pravidelně odhrabuje. Žádné lety ale nerušíme,“ řekl ředitel letiště Tomáš Plaček.

Provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák o letošní zimě říká: Na silnicích je už sedm tisíc tun soli

Letošní přívaly sněhu přidaly práci zejména brněnským silničářům. Podle provozního ředitele Brněnských komunikací Leoše Chasáka je totiž letošní zima podstatně náročnější než ty v předchozích letech.

Je letošní zima opravdu tužší než předchozí?
Určitě. V minulých letech jsme za celou zimní sezonu spotřebovali šest tisíc tun posypových materiálů, letos už je to sedm tisíc. Naši pracovníci a technika jsou ale neustále připraveni.

Blíží se velké mrazy, na které posypová sůl nestačí. Jak to budete řešit?
Klasická sůl účinkuje zhruba do osmi stupňů pod nulou. V případě nižších teplot používáme sůl s chloridem vápenatým. Pokud ale teploty klesnou pod minus patnáct stupňů, nepomůže ani solanka. Pro takové případy chystáme posyp štěrkem. Ten ovšem led nerozpustí, pouze povrch silnic a chodníků zdrsní. Řidiči a chodci si tak budou muset dávat velký pozor.

Kolik posypových vozů bylo v poslední době v terénu?
Minulou středu jsme měli v ulicích všech devatenáct posypových vozů a dvaadvacet traktorů s radlicemi. Řídíme se aktuálním počasím a protože meteorologové další sněžení neočekávají, traktory máme v záloze. Jsme ale připraveni s nimi okamžitě vyjet do terénu, bude­-li to nutné.

Co se stane, pokud bude nutné sníh z ulice odvážet?
Tahle možnost tu je. Odbor dopravy Magistrátu města Brna pro tento případ odsouhlasil svozové místo. Pokud to bude potřeba, sníh odvezeme na parkoviště pod Ústředním hřbitovem.

Anketa: Jak se vám líbí letošní bílý a mrazivý únor?

MARIE SEDLÁČKOVÁ
na mateřské dovolené, 24 let
Jsem maminkou čtyřletého Vojtíška a roční Amálky. Mám raději léto než zimu, ale sníh nás moc potěšil. Hlavně pro Vojtu je to velká zábava. V sobotu se dokonce chystá s tatínkem lyžovat. Nejvíc ho ale baví hrát si ve sněhu na psa. S mokrým a zabláceným oblečením už jsem se smířila, děti se přece dokážou ušpinit vždycky. Jsem ráda, že mají ze sněhu radost.

LIBOR JURAN
řidič trolejbusu, 43 let
Se sněhem my řidiči nic nenaděláme. Musíme si prostě nějak poradit. V takovém počasí musí člověk samozřejmě jezdit opatrněji. Sám jsem naštěstí v trolejbuse zatím nehodu neměl, ale zrovna před chvílí jsme zaznamenali výpadek veřejné dopravy v Židenicích. Za sebe dodávám, že oceňuji práci silničářů. Nemohou být všude, ale dělají, co mohou.

MARCELA HANÁKOVÁ
prodejkyně časopisu Nový prostor, 36 let
Prodej časopisu na ulici je těžký v každém ročním období, ale teď je to obzvlášť špatné. Jsou to pro mě hodiny strávené v zimě. Chodím se na chvilku ohřát do pasáže Omega. Prodejem si přivydělávám k invalidnímu důchodu. Vadí mi, jak málo lidé oceňují, když se člověk snaží poctivě pracovat. Mám své stálé zákazníky, kteří mi popřejí dobrý den, ale je jich poskrovnu.

KRISTÝNA CACHOVÁ
žákyně základní školy, 10 let
Zima je legrace. Mám radost, že napadl sníh. Líbí se to mně i mojí sestře Ivetě. Největší radost z toho ale má naše šestiletá černá fenka Besy, kterou spolu chodíme venčit. Když napadne sníh, tak si s ním hraje jako šílený. Vždycky se v něm vyválí, hrabe kolem sebe košíkem nebo běhá dokola. Takže si s Ivetou myslíme, že Besy má radši zimu než léto.

LUDMILA FELKROVÁ
důchodkyně, 71 let
Je pravda, že si dokážu vzpomenout na roky, kdy jsem v této době už mohla sázet v zahrádce. Jinak si ale myslím, že sníh v únoru je normální. Souhlasím se rčením, že únor bílý – pole sílí. Sněhová nadílka mě letos naštěstí nijak nezaskočila. A sníh na chodnících před domem mě taky netrápí. Máme v domě paní domovnici, která se postará o odklizení.