Vedení města už vysoutěžilo firmu na bourací práce mlýna. Ty začnou, jakmile se mlýnice a k ní přilehlé sklady vyklidí. „To bude asi začátkem prosince. Zhruba do půlky února příštího roku by pak mělo být hotovo," přiblížil starosta Bílovic nad Svitavou Miroslav Boháček.

Ještě před začátkem demolice stávajícího mlýna chce vedení Bílovic začít soutěžit firmu na výstavbu budovy, která jej nahradí. Stavba přímo naváže na bourací práce a dokončit by ji měli dělníci do konce přespříštího roku. „Ve velké budově na místě bývalé mlýnice bude základní škola s tělocvičnou, umělecká škola a komerční prostory. Dole bude minipivovar, nad ním jídelna, která bude propojena se školou a budou do ní chodit žáci pro obědy. Vedle minipivovaru bude i restaurace," popsal starosta

Nově postavené budovy budou v podobném designu jako stávající mlýnice. „Architekt se snažil zachovat původní ráz. Stará budova je vybydlená už od předchozích majitelů, nic tam není, je to v podstatě skelet," uvedl Boháček. V polovině října uspořádalo město pro obyvatele Bílovic rozloučení s dvě stě let starým mlýnem a současnou podobou ostrova.

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Někteří místní ještě pamatují časy, kdy mlýn zásoboval moukou široké okolí. „Já osobně jsem náplava a myslím, že ani nepamatuju dobu, kdy ještě fungoval. Jde o starou chátrající budovu. Na druhou stranu citovou vazbu k němu chápu, jen si myslím, že bude dobře, když ten prostor bude zase sloužit lidem," zamyslela se například Marie Štefanidesová z Bílovic nad Svitavou.

Za první etapu revitalizace ostrova, jež sestává právě z demolice mlýna a výstavby dvou nových budov, zaplatí Bílovice zhruba čtrnáct milionů korun. Dotaci ve výši dvě stě šest milionů korun získalo město ze Státního fondu podpory investic.

Při vytváření koncepce čtvrti Chytré Líchy se expertní tým obracel do zahraničí.
Chytrá čtvrť v Židlochovicích bude mít zpoždění. I kvůli zvýšení úrokových sazeb

O dotace na druhou etapu, která zahrnuje úpravu areálu mlýna, budou Bílovice žádat na začátku příštího roku. „V létě se pak dozvíme, jestli jsme byli úspěšní. Pokud ano, mohli bychom na podzim 2024 začít i s druhou etapou, aby se do konce přespříštího roku dokončila revitalizace komplet celého ostrova. To by byla naše ideální představa," popsal starosta.

Pokud město obdrží kýženou dotaci, přibydou v areálu multifunkční hřiště, šatny, menší wellness či amfiteátr s ohništěm. Kompletní úpravy celého ostrova budou stát zhruba čtyři sta milionů korun.

Vedle ostrova vede po Fügnerově nábřeží hlavní silnice pro řidiče jedoucí z Adamova do Brna. Přesto je část ulice tvořená kočičími hlavami, které projíždějícím cestu značně znepříjemňují. „Počítáme s tím, že se silnice bude opravovat, ale až bude hotová revitalizace ostrova, aby k němu mohla dojíždět technika," podotknul Boháček. Dělníci by podle něj mohli s opravou silnice začít nejdříve v roce 2026.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak bude vypadat nové nádraží v Brně a jeho okolí? Podobu ukazuje velký model

Zdroj: Deník/Klára Hrbáčková