Jedle je sedmadvacátý vánoční jehličnan v řadě, který Brňané získali z bílovických lesů. Podle mluvčí brněnského turistického informačního centra Gabriely Peringerové jej vybrali odborníci a prošel i zátěžovou analýzou. „V souladu s celkovou výzdobou náměstí bude i vánoční strom oděný do bílé barvy. Rozzáříme jej pomocí tisíce LED světel a bílých vánočních koulí," přiblížila Peringerová.

Se stromem se pěveckým vystoupením rozloučily například děti navštěvující bílovický folklórní soubor Bystrouška. „Každý rok nacvičujeme nějakou novou vánoční píseň z dílny učitele Pavla Kováče. Zbylé skladby jsme s dětmi trénovaly přibližně dva týdny," podotkla vedoucí souboru Bohuslava Hamáková.

Dva malé stromy v květináči na oplátku věnoval bílovickému starostovi brněnský primátor Petr Vokřál. „Rádi do Bílovic nad Svitavou jezdíme na kolech nebo chodíme na procházky. Málokdo si ale uvědomuje, že vánoční stromy pochází právě odtud," prohlásil Vokřál.

Na rozloučenou bílovickému stromu i posluchačům požehnal také brněnský biskup Vojtěch Cikrle. „Vánoce jsou doba, kdy se všichni snažíme někoho obdarovat. Ať je i tento strom symbol daru a schopnosti vidět lidi kolem, kteří potřebují naši pomoc," řekl.

Tradiční akce se zúčastnila také Radka Šebestová. „Strom se bude v Brně určitě skvěle vyjímat. Letos je opravdu krásný, má velmi husté větve," zhodnotila žena.

Tradice vánočních stromů začala v roce 1924. Založil ji Rudolf Těsnohlídek na počest odloženého dítěte, které našel s přáteli o pět let dříve v tamním lese. Od té doby Brňané od Bílovických získali víc než čtyřicet stromů. Na náměstí Svobody se strom rozsvítí 25. listopadu v pět hodin odpoledne.