„Nájemní smlouvu s Bingem Rozmarýn jsme ukončili už v září. Budova je památkově chráněná a podle posledního průzkumu ji musíme ze všeho nejdříve opravit,“ uvedl ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje Jiří Crha. O tom, co v Rozmarýnu nakonec vznikne, kraj teprve rozhodne.

„Vybrali jsme společnost, která navrhne, jak je možné prostory využít. O tom, k čemu bude Rozmarýn sloužit, ale rozhodne až nová rada kraje,“ vysvětlil krajský radní Lubomír Šmíd. Milovníci hry bingo tak musí nyní jezdit až do brněnských Vinohrad, kam hernu společně s kulečníkovými stoly a hracími automaty přemístil provozní ředitel Binga Rozmarýn Pavel Zabadal.

„Odstěhovali jsme se, protože se střed Brna postupně vylidňuje a je tak pro nás výhodnější se přesunout jinam. Také nám zástupci kraje naznačovali, že mají s prostory jiné úmysly,“ podotkl Zabadal. I přesto, že se Bingo Rozmarýn pouze přesunulo, tak bude mnohým v centru města chybět. „Rád jsem tam chodíval na kulečník, líbilo se mně právě, že bylo v centru, takže jsem se po kulečníku mohl jít osvěžit do některé z přilehlých restaurací. Vinohrady jsou ale daleko,“ uvedl například Matěj Markvart.

Prostory na Žerotínově náměstí mají za sebou dlouhou historii. „Budovu postavili ve dvacátých letech. Od padesátých let se tam pak začala konat různá varieté, kde vystupovali artisté, zpěváci a další umělci. Po roce 1989 pak varieté postupně nahradila herna, kde se hrálo bingo,“ popsal historii sálu Libor Blažek z Archivu města Brna.

Na varieté, které navštěvovali i cizinci, vzpomíná i brněnský pamětník Radovan Poděl. „V té době tento druh zábavy neměl v Brně konkurenci. Pořádaly se tam nejrůznější akce. Třeba jednou se tam soutěžilo v tom, kdo dříve oblékne hokejovou brankářskou výstroj,“ zavzpomínal Poděl. Pikantní podle něj je, že v roce 1968 se tam konal první veřejný striptýz. „Tehdy to bylo v Brně velké překvapení a při vystoupení se každý snažil posunout si židli co nejblíže k jevišti,“ doplňuje s úsměvem Poděl.

Minulý rok se o znovuzrození varieté v Brně pokoušela majitelka agentury Appassionata Alice Pekařová. „Pořádali jsme jedno představení v Bobycentru. Nechali jsme se inspirovat právě historií varieté Rozmarýn. Vystupovali tam akrobaté, tanečnice, iluzionisté a podobně,“ uvedla Pekařová. Dodala, že je možné, že se v budoucnu k pořádání podobných varieté vrátí.