V závislosti na možnostech odslouží kněží za papeže Benedikta XVI. mše také na dalších farnostech brněnské diecéze. Biskup Konzbul rovněž v souvislosti s úmrtím emeritního papeže požádal, aby až do dne pohřbu vyvěsili na farních budovách černé prapory. „Žádám, aby byla v těchto dnech podle možností sloužena mše svatá za zemřelého papeže a aby se ve farnostech zajistilo vyzvánění zvonů v den a hodinu papežova pohřbu,“ napsal Konzbul brněnským farnostem.

Na zesnulého papeže Benedikta XVI. zavzpomínal mimo jiné někdejší brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který se s ním setkal ještě v době, kdy byl kardinálem. „Setkal jsem se s ním několikrát a vždy jsem obdivoval jeho noblesu, pokoru, teologickou brilantnost, celkový přehled, lidskost i zakotvení v tradici církve. Denně jsem se za něj modlil nejen když byl v úřadu hlavy světové katolické církve, ale i po jeho odchodu na odpočinek. V sobotu jsem děkoval v kapli za jeho život i službu,“ sdělil Cikrle.

Benedikt XVI. byl současně jediným papežem, který kdy navštívil Brno. Mimořádnou událost prožívalo před více než třinácti lety na sto tisíc poutníků, do krajského města zavítal papež koncem září 2009. V Tuřanech odsloužil mši v latině. Při ní přednesl kázání, ve kterém zdůraznil téma naděje. „Vaše země se nachází, stejně jako i jiné státy, v kulturní situaci, která je často radikální výzvou pro víru, a tedy i pro naději,“ řekl Benedikt XVI., který ke shromážděným věřícím promluvil v italštině.

Zmínil také jména svatého Cyrila a Metoděje, hlavní patrony Moravy a svaté Petra a Pavla, kterým je zasvěcena brněnská katedrála. Současně vyzýval věřící, aby vzpomněli slavné moravské mučedníky. Na brněnské letiště zamířilo za papežem přes sto tisíc lidí, kvůli silnému náporu poutníků uzavřeli jihomoravští policisté sedmikilometrový úsek dálnice D1, který se na chvíli změnil v obří parkoviště pro přibližně dva tisíce autobusů.

Brněnská papežská stopa
* Jediným papežem, který Brno dosud navštívil, byl nedávno zesnulý Benedikt XVI.
* Do města zavítal koncem září roku 2009.
* V brněnských Tuřanech tehdy sloužil mši pro sto dvacet tisíc lidí.
* Biskup Pavel Konzbul za zemřelého Benedikta XVI. odslouží ve čtvrtek mši v katedrále svatého Petra a Pavla.