Unikátní kolekci věnoval muzeu numismatik a falerista Josef L. Hrdý. Většinu života prožil v Brně. „Na všechna vyznamenání musíme pohlížet jako na svědectví doby. Odráží se na nich každá politická změna. Stačí, pokud porovnáme vyznamenání u nás za minulého režimu s těmi dnešními,“ vysvětluje Hrdý.

ZAHRANIČNÍ AUKCE

Sbírku vyznamenání nechtěl prodat ani rozdělit. Její hodnota je podle něj i znalců z muzea právě v celku, který tvoří. „Chtěl jsem, aby mé úsilí zůstalo zachováno. Navíc nemám nikoho v rodině, kdo by o sbírku projevil zájem,“ sdělil sedmaosmdesátiletý sběratel.

Příchozí v expozici najdou řády období mezi 18. a 20. stoletím. Rozdělené jsou na vojenské, záslužné a další medaile. „Největší částí jsou vyznamenání z devatenáctého století. Podařilo se mi je shromáždit díky korespondenci se španělskými přáteli. Další jsem pořídil při svých cestách do Španělska nebo na zahraničních aukcích,“ vyjmenoval Hrdý.

Výstavu odznaků doplňují také informační tabule. „Za sklem je vystavená i významná medaile československých interbrigadistů věnovaná na památku bojovníkům za republiku,“ připomněl Hrdý.

Jeho sbírku o 163 kusech doplňuje jediný, který muži původně nepatřil. Rakouský Řád zlatého rouna pořadatelé doplnili, aby návštěvníkům ukázali rozdíl mezi ním a španělskými insigniemi. Expozici lidé najdou v Mramorových sálech v Biskupském dvoře.