Davy lidí sledují postupné nevyhnutelné vítězství francouzské armády nad ruskou a rakouskou. Stojí v bahně a tlačí se jeden přes druhého, aby jim neunikl ani jeden důležitý moment. Při ranách z děla si zakrývají uši. Celou bitvu komentuje historik, takže i ti vzadu se dozví kdy se vojáci vrhnou do útoku. Mužů v historických uniformách je tisíc, diváci jejich počet výrazně převyšují.

Mnozí vidí bitvu poprvé. Když jezdec spadne z koně, tají dech. „Jsem z Brna. Vím, že je tu rekonstrukce bitvy každý rok, ale nikdy jsem se sem nedostala. Vlastně jsem nevěděla, ve kterých místech se to přesně stalo. Nedošlo mi, že je to tak blízko Rohlence," říká Vlasta Nováková. Na rekonstrukci bitvy se přijela podívat s kamarádkou.

V brněnském Rondu mohli zájemci zhlédnout muzikál Popelka na ledě.
Diváky upoutala Popelka s princem i pečené stehno

Vyjely z Brna z Úzké ulice a na místo se dostaly pohodlně autobusem. „Byli jsme se podívat na koně, ale za chvíli se na nás mačkala spousta lidí. Jinak je to krásné, vyšlo jim hezké počasí," dodala kamarádka Novákové Věra Pokorná.

Sobotní odpoledne v bahně, tak popisuje zážitek většina přihlížejících. „Bitva je krásná, až na to bahno, děti snad strčím celé do pračky," směje se Renata Vitulová ze Šlapanic. Na bitvu se přijela podívat s celou rodinou. Děti zrovna sledují střet vojáků na koních.

Zkušenější diváci si s sebou vzali dalekohled nebo dokonce stoličku. Díky ní se v bahně neboří a vidí víc než ostatní. Nejlépe to vymyslel muž, který objíždí bitvu na koni, má tak nejlepší výhled. Prohlédnout si bitvu z více stran může každý. Někteří diváci se přemisťují od jedné armády ke druhé, jiní si drží své tvrdě vybojované místo před bezpečnostní páskou. „Nejlepší je přijít dřív, najít si svoje místo a neodcházet. Pak vidíte krásně na všechno a nepostaví se před vás dvoumetrový chlap," radí ostatním Pavel Zvěřina ze Slavkova.

Sobotní napoleonský program doplní i akce ve Slavkově, kam se většina z lidí chystá. Na jarmarku si koupí první vánoční dárky, večer je čeká slavnostní ohňostroj odpalovaný přímo z balkónu slavkovského zámku.

JOLANA HALALOVÁ

Rozsvěcení vánočního stromu na brněnském náměstí Svobody 24. listopadu 2017.
Sousedé slaví společně. Na trzích i v hromadě sněhu