Letos zatím teploty průměrně vystoupaly na dva a půl až pět a půl stupně Celsia. „Dlouhodobý průměr byl výrazně překročený," upozornila Doleželová.

Hodně teplo bylo v Brně i o víkendu. „Teploty se pohybovaly mezi šesti až deseti stupni. Ve Strážnici na Hodonínsku bylo dokonce třináct," sdělila meteoroložka.

V Brně bylo v lednu zatím nejtepleji před dvanácti lety. „Devětadvacátého ledna stanice v Žabovřeskách naměřila 17,6 stupně," informovala Doleželová.

Z hlediska slunečního svitu je letošní zima průměrná, srážek bylo méně než obvykle. V blízké době v okolí Brna sněžit nemá.

V nejbližších dnech se neochladí. Obloha bude v úterý zatažená nízkou oblačností a místy se objeví mlha. „Nejvyšší teploty vystoupají na tři až sedm stupňů," uvedl meteorolog Peter Hruška. Co ovlivňuje teplá zima.

PRO ZVĚTŠENÍ ROZKLIKNĚTE

Podobná předpověď platí i pro středu a čtvrtek. Teploty neklesnou pod nulu ani v noci. Ochladí se až v druhé polovině ledna.

Na to se těší třeba Milan Kulhavý z Brna. „Už mám toho tepla dost. Rád chodím na běžky a už se nemůžu dočkat, až je vytáhnu ze sklepa," řekl Kulhavý a dodal, že jezdí lyžovat na Boskovicko.

Naopak důchodkyně Věra Sedláková je za teploty nad nulou ráda. Nemusí odklízet sníh před domem. „Sice to má uklízet město, ale moc dlouho jim to trvá. Raději to uklidím, aby mě sousedi nepomluvili," řekla Sedláková.

Ornitolog Horal: Ptáci v Brně zpívají jak na jaře

Brno - Městem chodí koledovat tři králové a doprovází je ptačí cvrlikání. I to je jeden z důsledků neobvykle teplé zimy. „Mnoho ptáků na zimu neodletělo do Středomoří," vysvětlil předseda Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické David Horal.

Jaký vliv má teplá zima na ptáky?

Ve větší míře u nás zůstávají zimovat. Jde hlavně o ty, kteří nelétají až do Afriky, ale obvykle zimují ve Středomoří. Je to například rehek domácí, konipas bílý a horský, pěnice černohlavá nebo vodouš kropenatý. Ptáci se méně zdržují na řekách, kam je většinou vyženou zamrzlé rybníky. Obvykle bývá na Svratce u Rajhradu k vidění až šedesát labutí. Ale o Vánocích jsem tam neviděl ani jednu. Některé druhy sov jako kalous ušatý nebo výr mohou začít hnízdit.

Přežijí čerstvě vylíhlá mláďata zimu?

Pokud by byla mírná, tak šanci mají. Třeba právě sovy se živí drobnými hlodavci, takže ani v zimě nemají nouzi o potravu.

Neobvykle často je v Brně slyšet ptačí zpěv. Kteří opeřenci to jsou?

Hlavně kosi a sýkory. Když jde člověk centrem Brna, tak si opravdu díky tomu připadá jako na jaře.

Jak počasí ovlivnilo ptáky, kteří na jižní Moravu přilétají zimovat?

Přitáhlo jich o něco méně. Ale nedokážu říct, jestli je to proto, že na severu je také mírnější zima, nebo jestli tu nemají dostatek potravy. Například na Břeclavsku letos zimuje málo motáků pilichů. Asi je to tím, že tam mají málo myší.

Mají lidé v tomto počasí přestat s přikrmováním ptáků?

Názory na to se liší, ale podle mě nemusejí. Třeba na mé krmítko teď opeřenci vůbec nelétají. Asi si dost potravy obstarají v přírodě, protože je dostatek nejen semen, ale i hmyzu.

Jaké neobvyklé druhy ptáků mohou nyní lidé na jižní Moravě vidět?

Na Pálavě zimují dvě pěvušky podhorní.