V sobotu od dvou odpoledne zaplní prodejní stolky židenické Karáskovo náměstí. Akce, kterou organizuje Společenské centrum Karas, se koná už počtvrté. „Nejde o typický bleší trh, máme i bohatý doprovodný program. Vystoupí hudebníci z Amaro records nebo žideničtí důchodci, kteří v centru pravidelně cvičí. Děti se zúčastní soutěže o drobné ceny," uvedla organizátorka Jana Šťastná. Na náměstí se sejde asi čtyřicet prodejců.

Společnost SAKO na místě představí projekt Re-USE, který předchází vzniku odpadu. „Náš bleší trh je v podstatě jeho obdoba. Nepoužívané věci nevyhazujeme, ale pošleme je dál těm, kteří je mohou ještě využít," dodala Šťastná.

Bleší trhy v BrněJarní sousedský blešák
• v sobotu 14.0020.00
• židenické Karáskovo náměstí
Bleší trhy v Alfa pasáži
• v sobotu 15.0018.00
• v neděli 11.0017.00
Dobrá karma
• v neděli 10.0016.00
• dvůr v Lidické 77

Trhy ožije i Alfa pasáž poblíž náměstí Svobody. Bleší trhy se tam konají každou druhou sobotu v měsíci, sobotní začíná ve tři odpoledne. „Průměrně se sejde kolem osmdesáti prodejců. Nabízejí nejrůznější zboží, od starých hrnců a věcí, kterých se chtějí zbavit, až po sběratelské předměty," zhodnotila pořádající Kamila Procházková.

Na bleší trh naváže nedělní velký dobročinný bazar neziskových organizací. Veškerý jeho výtěžek půjde na dobročinné účely. „Organizace budou prodávat nejrůznější bazarové zboží, ale i vlastní řemeslné výrobky jako hračky či svíčky. Některé organizace v pasáži zájemcům jen představí svou činnost," doplnila Procházková. V pasáži lidé mezi jedenáctou ranní a pátou hodinou odpoledne najdou stánky Domova pro mne, Nadačního fondu Modrý hroch nebo Ruky pro život.

Prodejní stolky a deky najdou Brňané v neděli i ve dvoře v Lidické ulici naproti tenisovým kurtům. Uskuteční se tam první bleší trh s názvem Dobrá karma. Od deseti ráno do čtyř odpoledne lidé mohou věci prodat a nakoupit, ale i věnovat dobročinným obchodům.

Organizátoři Dobré karmy do budoucna plánují uspořádat bleší trh jednou měsíčně. „Čekáme, jak se bude lidem líbit ten první. Termíny dalších trhů jsme zatím nestanovili, ale určitě bychom je chtěli pořádat pravidelně. Chceme oslovit i lidi, kteří se trhů běžně neúčastní. Zatím se nám ozývají hlavně pravidelní prodejci," okomentoval to jeden z organizátorů Zbyněk Hanko.

NIKOLA POLÁČKOVÁ