Organizátoři akce je oslovili, aby vyjádřili svůj názor. „Iniciativu Brno Blokuje podporuji. Podle mě je třeba dát najevo, že určité radikálně dogmatické a agresivní postoje společnost nemůže tolerovat,“ vzkázala do Brna například herečka Simona Babčáková.

Podobně smýšlí i politolog Jiří Pehe. „Rozhodně podporuji aktivity iniciativ, které se snaží nenásilným způsobem bránit růstu extremistických tendencí v české společnosti. I proto přeji iniciativě Brno Blokuje hodně úspěchů,“ konstatoval Pehe.

Nenásilnou akci Brno blokuje organizuje několik desítek dobrovolníků. Nehlásí se k žádné organizaci nebo hnutí. Akce ale není na rozdíl od pochodu nahlášená brněnským úřadům. Účastníci tak mohou mít problémy s policii. „Shromáždíme se na trase pochodu. Když se bude chystat policejní zásah, posedáme si v řadách za sebou na zem. Pak se zahákneme o sebe rukama nad lokty,“ píší organizátoři na svých stránkách.

Pochodu se postaví přímo v ulici Cejl. „Průvodu chceme zabránit bez násilí. Šíření nenávisti a strachu považujeme za nepřípustné. Nenásilná blokáda je v tomto případě legitimní,“ uvedl mluvčí Brno blokuje Petr Porteš.

Policisté o iniciativě už ví. „Teď shromažďujeme všechny informace o průvodu, abychom zajistili co největší bezpečnost při akci,“ sdělila mluvčí jihomoravské policie Andrea Straková. Konkrétní opatření zatím nesdělila.

Průvod začne v neděli 1. května v jednu hodinu odpoledne. Účastníci mají sraz v parku Koliště. Půjde se pravděpodobně ulicemi Cejl, Bratislavská a Milady Horákové. Brněnský magistrát se již dříve pokusil pochod strany úzce napojené na Dělnickou stranu sociální spravedlnosti zakázat. Krajský soud v Brně ale jeho rozhodnutí zrušil. Nepomohla ani kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Magistrát proto vyjednal s organizátory alespoň mírnou změnu trasy. Místo plánované Francouzské ulice půjde vedlejší ulicí Milady Horákové.

- Prvomájový průvod Dělnické mládeže změní trasu