V přeparkovávání aut se Brňané stále nepoučili. „V květnu jsme museli manipulovat s 643 auty, což je poměrně vysoké číslo,“ upozornila mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.

Problémy hlásí největší městská část Brno-střed. „Některé ulice jsou hodně zaskládané auty. Ve chvíli, kdy máte posouvat třeba padesátku aut, která překáží ve Veletržní nebo Botanické ulici, tak je to už problém. Když jsou zapomenutá tři čtyři, tak tento systém pomáhá,“ zmínila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Zaměstnanci Brněnských komunikací musí zařídit pro manipulaci s autem přistavení odtahového vozu s obsluhou, naložit a ukotvit odtahované auto, zajsitit písemnou i fotodokumentaci a další věci. „Lidé už ale nemusí cestovat pro auto na odtahové parkoviště a zaplatí nižší částku, manipulace vyjde na patnáct set korun,“ vyčíslila Navrátilová.

Tento systém funguje v Brně od minulého roku. „Po dohodě s představiteli městských částí pokračujeme ve stejném módu jako loni. Nikdy to nebude výdělečná věc, ani to není cílem. Vnímáme potřebu vyčistit ulice po zimě,“ řekl brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Systém vyhovuje třeba řidiči Davidu Očenáškovi, který bydlí v městské části Brno-střed. „Naši ulici vždycky čistí, když jsem v práci, takže ani nevím, že nějaké blokové čištění bylo,“ svěřil se.

O jeden termín čištění ulic méně letos pravděpodobně budou mít v Líšni. „Standardně je u nás čištění čtyřikrát ročně, předtím jsme ho měli šestkrát. To už si obyvatelé stěžovali, že to je moc,“ sdělil líšeňský starosta Břetislav Štefan.

 V Brně-severu čistili ulice bez ohledu na koronavirus. „Od dubna jedeme v přijatém harmonogramu. Lidé si to chválili. I když se nenadzvedávala auta, lidé v drtivé většině odjeli z ulic, kde jezdily čistící vozy. Chtěli, aby ulice byla uklizená,“ oznámil tamní starosta Martin Maleček.

Lidé se dozví o blokovém čištění na webu městské části nebo zpravodaji. „Případně na značkách v čištěných lokalitách nebo v naší aplikaci,“ uvedla Navrátilová.

Příklady čištění:
• pátek: Obilní trh, Pivovarská, Tomešova (Brno-střed), Zemědělská (Brno-sever), Kamenačky, Otakara Ševčíka, Svatoplukova, Viniční (Židenice), Jelínkova, Tůmova, Zábranského, Zeleného (Žabovřesky)
• pondělí: Trávníčkova, Zubatého (Brno-sever), Obecní, Slunečná (Nový Lískovec), Bzenecká, Čejkovická, Prušánecká (Vinohrady), Bráfova, Čajkovského, Horákova (Žabovřesky)