Zástupci většiny městských částí se rozhodli udělat na podzim bloková čištění navzdory stávající koronavirové situaci, při které se vláda snaží minimalizovat kontakt mezi lidmi. Provedení údržby v době řady platných opatření proti šíření Covidu kritizuje třeba Jaroslav Rauscher z Bohunic. „Místní obyvatelé tak musí porušovat vládní vyhlášku, protože přeparkování auta je neopravňuje vycházet z domu. Vzhledem k tomu, že se jedná o stovky případů, přičemž mnoho z nich jsou důchodci, kteří by jinak svůj byt neopustili, jde o přímé ohrožení těchto obyvatel Bohunic," kritizoval Brňan.

Bohunický starosta Antonín Crha upozornil, že vláda lidi vyzývá, aby chodili ven třeba na procházky, nemají se tam ale s nikým potkávat. „Když někdo potřebuje přeparkovat, není to v rozporu s vládním nařízením, lidé přitom nemusí s nikým přijít do kontaktu. Problém může nastat u lidí v karanténě, ale i jim někdo nosí nákup nebo chodí vysypat koš. Stejně tak jim může přeparkovat auto," uvedl Crha.

Kromě Bohunic, kde podzimní čištění ulic skončí tento týden, musí dopravnímu značení věnovat pozornost také třeba v Brně-středu nebo Brně-severu. Za nepřeparkování aut při čištění ulice tam řidičům hrozí pokuta. Lidé v karanténě žijící v Brně-severu, kterým nemá auto kdo přeparkovat, se mají ozvat úředníkům a nahlásit jim registrační značku vozu. „Případné pokuty za ně vyřešíme s městskou společností Brněnské komunikace, která manipuluje s nepřeparkovanými auty. Zatím se nám ozvalo pár takových řidičů," sdělila radní Brna-severu Marie Kselíková.

Bez hrozby pokut provádí aktuálně na podzim blokové čištění v Židenicích. „Když je někdo v karanténě nebo pobývá mimo město, aby se vyhnul kontaktu s dalšími lidmi, považujeme za špatné ho tímto způsobem trestat. Je ale zároveň potřeba udržovat čistotu, když nyní padá listí ze stromů," vysvětlil tamní místostarosta Petr Kunc. Kromě Židenic nevyužijí služeb pracovníků Brněnských komunikací na podzim také v Medlánkách.

Právě městští silničáři mají manipulaci s nepřeparkovanými auty při blokovém čištění na starosti. Řidičům za takový vůz hrozí pokuta 1500 korun. „Stále proto na řidiče apelujeme, aby věnovali pozornost přenosnému dopravnímu značení s uvedením termínu čištění, které je v čištěných lokalitách rozmístěné," poznamenala mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.

Na jaře představitelé města doporučili městským částem, aby bloková čištění odložili na později. Chtěli tak minimalizovat kontakt mezi lidmi. „Doporučení jsem jim dával už na jaře, nyní ho neplánuji aktualizovat. Necháváme na zástupcích městských částí, jak se rozhodnou," řekl městský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.