Symbol velkých a zkrachovalých podnikatelských plánů devadesátých let. Skanzen. Ale teď i nová naděje. Tak se dá popsat situace brněnského Bobycentra. Multifunkční zábavní areál a hotel pomyslně povstává z popela. Pomalu. „Chceme totiž vše otevřít v té nejvyšší kvalitě," uvedla ředitelka centra Lenka Koutníková.

Bobycentrum zavřelo v polovině července. Kvůli nezaplaceným fakturám zůstalo odpojené od energií. Společnost Bobycentrum, která teď čelí druhému insolvenčnímu návrhu, už ale není majitelem areálu. Tím je podle Koutníkové firma Bobycentrum Alfa, a. s. „Ta žádné dluhy nemá," sdělila ředitelka.

Konkurz a dražba

Areál v roce 1993 postavil podnikatel Lubomír Hrstka. V roce 2000 se dostal do konkurzu a o tři roky později získal zábavní centrum v dražbě podnikatel Daniel Šorm. Ten je v obchodním rejstříku uvedený u společnosti Bobycentrum i u akciové společnosti Bobycentrum Alfa. Šorm v říjnu přes právníka vzkázal, že jeho snahou je, aby areál znovu fungoval.

Zatím to vypadá dobře. Pátého listopadu se do budovy za Lužánkami po měsících opět vrátil život. Vystoupili tam Michal Suchánek a Richard Genzer se svým týmem Partička. „Druhý den mi pořadatel říkal, že byli maximálně spokojení. Měli vše, co potřebovali," uvedla Koutníková.

Prostory Laser Show Hall, kongresový sál, diskotéka La Grotta a Café de Paris se od té doby znovu otevřely. Bobycentrum opět hostilo několik tanečních prodloužených. „Na prosinec máme další akce. Na silvestrovskou jsme prodali pět set vstupenek, což je tak dlouho dopředu perfektní," uvedla ředitelka.

Podle náměstka brněnského primátora Olivera Pospíšila centrum městu prospěje. „Například Laser Show Hall k životu ve městě patří. Areál by ale potřeboval rekonstrukci," řekl Pospíšil. Prostory teď podle něj připomínají skanzen devadesátých let.

Samá zlepšení

Nutnost oprav si uvědomují i současní provozovatelé. „Rekonstruujeme hotelové pokoje, squash, fitness i wellness. V Laser Show Hall do konce roku nainstalujeme LED televize, robotické kamery a vytápění. Kolem března a dubna pak i novou aparaturu," vyjmenovala ředitelka.

Na znovuotevření centra se těší řada Brňanů, kteří jsou na něj zvyklí. „Jsem rád, že se blýská na lepší časy. Dřív jsem v Bobycentru trávil dost času. Kvůli sportu i jen tak v kavárně. Ještě zbývá vybudovat za Lužánkami znovu i fotbalový stadion a hokejový stadion," řekl například Brňan Martin Smolík.

Sport za Lužánkami blokují spory

Brno - Prostor za Lužánkami chátrá. Považuji za ostudu, že takto dopadl. O areálu za brněnským parkem, který kdysi pro Brňany symbolizoval vrcholový hokej i fotbal, to tvrdí analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

Zbourat, co chátrá, a postavit, co chybí. Takovou cestou by se podle Menčíka měl areál za Lužánkami vydat. „Představuji si tam volnočasové a sportovní centrum. Hotel mi tam nějak přebývá. Jeho součástí je ale zase kulturní centrum, které tam patří," myslí si analytik.

Podle mladého brněnského architekta Michala Krištofa je hlavní vytvořit širší urbanistickou a architektonickou koncepci. „Městu nepomůže stavba jedné budovy nebo zbourání jiné. Jen se tím přidá další ingredience do guláše, kterým dnes místo je," upozornil architekt.

Co se bude za Lužánkami kromě rekonstrukce Bobycentra dít, není jasné. Zchátralý fotbalový stadion vlastní město. V současnosti se soudí s firmou, která tvrdí, že jí v místě patří některé lavičky a zpevněné plochy. „Blokuje to možnou rekonstrukci nebo stavbu nového stadionu," sdělil náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil.

Zároveň dodal, že i kdyby spor skončil, hlavní překážka stejně nezmizí. Město na návrat fotbalu za Lužánky nemá peníze. Podobná je i situace kolem hokeje. „V tomto funkčním období, které končí asi za jedenáct měsíců, nemá smysl umístění nového zimního stadionu nějak závazně řešit," poznamenal Pospíšil.

Zatím je podle Krištofa prostor za Lužánkami jeden velký chaos. „Jedná se o shluk prvků, které společně nefungují. Je to typický východoevropský příklad chybějícího městského plánování a dopadů ekonomické krize," řekl architekt.

Karel Kroupa.Legendrání Kroupa: Bobycentru by prospěl fotbal

Brno /ROZHOVOR/ - Jako fotbalista brněnské Zbrojovky se stal legendou. Poté patnáct let působil jako její manažer. A v roli funkcionáře zažil návrat brněnského fotbalu do nejvyšší ligy i vzestup a pád podnikatele Lubomíra Hrstky. Ten klub v roce 1992 převzal. Přejmenoval ho na FC Boby Brno a za Lužánkami vybudoval Bobycentrum. V roce 2000 se ale kvůli dluhům dostal do konkurzu. „Takový konec si nezasloužil," říká Kroupa.

Jaké byly na začátku devadesátých let Hrstkovy a vaše vize?

Chtěli jsme úspěšné podnikání, které by prospělo fotbalu. Já jsem plánoval hlavně vybudovat klub na profesionální úrovni, aby mohl konkurovat pražským týmům. Sedm až osm let šlo o kvalitní spolupráci.

Proč to nakonec nevyšlo?

Potíže podle mě vycházely z vysokých úroků u některých půjček. Určitě to nebylo spojením s fotbalem. Diváků chodilo hodně. Hrstka tady každopádně vybudoval něco velkého a takový konec si nezasloužil.

Zasáhlo vás nedávné zavření Bobycentra?

Ano. Zvykl jsem si tam každé ráno chodit na kafe. Chodili tam bývalí fotbalisti i hokejisti. Mrzí mě, že to teď úplně nefunguje. Budu moc rád, až se Bobycentrum opět rozjede.

Co byste přál areálu za Lužánkami?

Aby se tam vrátil fotbal a hokej. Prospělo by to městu i Bobycentru. Stadion v Srbské ulici má dostatečnou kapacitu, srdce klubu je ale v Lužánkách. Všichni víme, kolik je ve městě divadel. Moderní sportovní stánky tu chybí.