Všichni víme, že někteří slimáci již tu jsou, již se tu množí a zakládají své kolonie, připravují vhodné podmínky pro nově příchozí. Slova úvodní sloupku Pozor na slimáky v říjnovém čísle bohunického zpravodaje od sociálně demokratického místostarosty Milana Hrdličky působí na první pohled jako tradiční rada zahrádkářům. Jenže ve skutečnosti pojednává o uprchlicích. Nelíbí se brněnským muslimům a především na internetu si vysloužil kritiku řady lidí.

Text pojednává o plžích ze Španělska, Itálie i dalších států, kteří míří i k nám. „Vše se děje nějak tak potichu nenápadně,“ napsal mimo jiné Hrdlička.

Matěj Hollan
Z mostů visely plakáty s nahým Hollanem. Vyzývaly lidi v kolonách, aby mu volali

Za nepřijatelné to považují lidé, které oslovil Brněnský deník Rovnost přímo na ulici. „Je to rozhodně narážka na uprchlíky. Může odkazovat i na barvu kůže. Nelíbí se mi, že je něco takového placené z veřejných peněz,“ postěžoval si například student Vojtěch Zádrapa.

Že má článek upozornit na problémy migrace nepopírá ani autor. „Lidé začínají být k tomuto tématu apatičtí. Chtěl jsem o migrantech napsat jiným způsobem a vyvolat diskuzi,“ uvedl Hrdlička.

Za úvodník kritizuje místostarostu radniční opozice. „Obavy sdílím, ale velmi mi vadí forma vyjádření, která je nedůstojná,“ řekl opoziční zastupitel a bývalý starosta městské části Miloš Vrážel. Hrdlička podle něj zneužil oficiální zpravodaj.

Úvodník.Zdroj: Zpravodaj městské části Brno-BohuniceProti přirovnání migrantů ke slimákům se ostře ohradili i zástupci menšin. „Klesne-li vyjádření na takové dno, nemá smysl jej komentovat. Autor otevřeně dehumanizuje lidi na základě jejich původu a víry. Přirovnává je k plžům, které lidé na zahradách běžně likvidují,“ řekl Muneeb Hassan Alrawi z Ústředí muslimských obcí v České republice.

Místostarosta podle brněnského muslima Alrawiho zvolil styl historické propagandy, která odlidšťovala Židy. „Ať si zastupitelé Bohunic i vládní strana, kterou autor reprezentuje, sami vyjasní, zda chtějí takové metody nacistické propagandy tolerovat,“ dodal.

Nejvyšší představitelé ČSSD se odmítli k problému vyjádřit. „Premiér Sobotka nechce v tuto chvíli záležitost komentovat,“ vzkázal mluvčí strany Mikuláš Klang.

Ilustrační fotografie.
Odbory protestují proti stavbě centra pro výcvik záchranářů. Je zbytečné, tvrdí

Hrdlička je rád, že jeho článek lidé řeší, debatu o xenofobii ale odmítá. „Lidi mám rád, nemám je za slimáky. Význam je překroucený,“ vysvětlil.

Podle politologa Masarykovy univerzity Stanislava Balíka úvodník neměl vyjít v obecním zpravodaji. „Nedokážu ale říct, jestli to ve volbách sociálním demokratům pomůže nebo uškodí,“ nechtěl předjímat Balík.

DANIEL HRBOLKA
ALAN CHUMCHAL