Přelomové rozhodnutí, které dává lidem šanci domáhat se svých práv podle stavebního zákona a bojovat proti nechtěným stavbám. Tak hodnotí právníci verdikt Nejvyššího správního soudu, který se na podnět brněnského Nesehnutí zabýval kauzou nového bytového komplexu v Horníkově ulici v brněnské Líšni. Jeho stavbu umožnil místo stavebního povolení takzvaný certifikát autorizovaného inspektora, jehož vydání bylo podle odpůrců stavby nezákonné. Nejvyšší správní soud rozhodl, že proti certifikátu se lidé mohou bránit.

Rozhodnutí je přelomové díky tomu, že dosud se úřady a soudy na přístupu k certifikátům nahrazujícím stavební povolení nemohly shodnout. Nikdo tím pádem nevěděl, kde a jak se proti dokumentu odvolat. „Kvůli mezeře v zákoně tak byli lidé prakticky bezmocní ve chvíli, kdy inspektor vydal svůj certifikát nezákonně,“ vysvětlil Lukáš Lyer z Nesehnutí.

To byl podle Nesehnutí právě případ domu v Horníkově ulici. Autorizovaný inspektor Milan Teigiser se totiž před vydáním certifikátu nezeptal na názor všech lidí, kterých se plánovaná stavba dotkne. A to i přesto, že mu to přikazují zákony.

Pražský městský soud, na který se Nesehnutí nejprve obrátilo, však odpůrcům stavby neuměl pomoci. „Zjednodušeně řečeno totiž tvrdil, že certifikát je soukromou záležitostí inspektora a investora stavby, takže nikdo další se k němu nemůže vyjadřovat,“ vysvětlují Jana Kravčíková Sandra Podskalská z advokátní kanceláře Šikola a partneři, která spolu s Nesehnutím proti nezákonným certifikátům bojuje.

Zvrat nastal až u Nejvyššího správního soudu, ke kterému odpůrci podali kasační stížnost. Ten nyní rozhodl, že certifikát je stejným typem rozhodnutí jako stavební povolení, takže je možné požadovat jeho přezkoumání. „Neujasněná koncepce zkráceného stavebního řízení nemůže znamenat, že dotčení lidé nedostanou možnost bránit se proti chybám v řízení,“ zhodnotil soud. Certifikátem se tak znovu bude zabývat pražský městský soud.

Inspektor Teigiser, který sporný doklad vydal, svůj postup stále hájí. „Za svým rozhodnutím si stojím,“ tvrdí Teigisser. K verdiktu soudu se ale nechce vyjádřit před tím, než ho nastuduje a probere s právníkem. Investor bytového domu v Horníkově se k celé kauze se sporným povolením také nechce vyjadřovat. „Stavební práce jsme zahájili například zpevněním příjezdových cest, ostatní postup nechte na nás,“ zhodnotil jednatel firmy Quary Ladislav Smutný

Verdikt Nejvyššího správního soudu nyní může kromě plánů výstavby na Horníkově zhatit i plány investorů na další kontroverzní stavby v Brně. Stejně bezmocně se totiž dosud proti certifikátům Milana Teigisera bránili odpůrci hobbymarketu Bauhaus v městské části Ivanovice. Rady si nevěděli ani lidé odmítající stavbu prosklené lávky spojující budovu stavební fakulty Vysokého učení ve Veveří ulici se sousedním domem v Rybkové. „Verdiktem Nejvyššího správního soudu by se totiž nižší soudy měly řídit a umožnit lidem odvolání,“ věří právnička Kravčíková.