Bojují i proti Alzheimerově chorobě. Lidé poprvé nakoukli do výzkumného centra
Brno – V laboratořích studují geny, díky moderním přístrojům pracují s koloniemi bakterií nebo buňkami lidské DNA. Vědecké týmy z Mezinárodního centra klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně ve středu přímo u nich „doma" poprvé představily zájemcům, o co se již pět let snaží. „Zkoumáme například vlastnosti buněk, jak se podílí na vývoji a počátku onemocnění," řekl v jedné z laboratoří výzkumník Vladimír Vinarský.
Mladý muž a jeho kolegové napodobují v laboratorních podmínkách vznik onemocnění a poté zkouší stovky léčiv, jak proti nim zabírají. Klinika se zaměřuje hlavně na nemoci srdce, neurologická onemocnění, Alzheimerovu chorobu či tvorbu krve.
Cílem je najít nové metody, šetrnější technologie a léčiva pro boj s nemocemi. Podle vědců jejich výzkum například prokázal, že popíjení více než dvou alkoholických nápojů denně může lidem ve středním věku uspíšit mrtvici až o pět let.
Návštěvníci se při dnu otevřených dveří zdarma podívali do místností s moderními výzkumnými mikroskopy a další vědeckou technikou, někteří si prohlédli spánkovou laboratoř, čekaly je i přednášky. „Rozšiřuji si tady obzory. Určitě mi to nebude na škodu," usmála se studentka veterinárního lékařství Kateřina Šustková.
Výzkumné centrum nové generace se podle ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny Martina Pavlíka neotevřelo veřejnosti naposledy. „Chystáme další programy, které přiblíží naši činnost," uvedl ředitel.
V současnosti pracuje v centru 285 zaměstnanců z devatenácti zemí světa.