Rozdíly v cenách jsou různé. Záleží na velikosti stromku a hlavně na tom, kde ho lidé koupí. Nejdražší bývají u stánkařů. „Ceny některých druhů zůstaly stejné jako loni. Zdražili jsme hlavně borovice. A to o sto korun. Borovice lesní proto letos stojí bez koruny čtyři stovky. Borovice černá vyjde téměř na šest set. Cena je za kus,“ uvedl například prodavač Petr Novák ze stánku u Červeného kostela v Brně. Podobné ceny mají i ostatní brněnští stánkaři. Stromky si lidé koupí například na Mendlově náměstí, u hypermarketů Tesco nebo na střeše Galerie Vaňkovka.

Přímo u zdroje

Mnohem levněji ale pořídí lidé stromy u lesníků. V pondělí je začali prodávat například ve Valticích na Břeclavsku. Ceny jsou stejné jako loni. „Nabízíme borovici lesní. Dvouapůlmetrová stojí 150 korun. Máme i několik kusů borovice černé, ta je o něco dražší,“ informoval vedoucí polesí Valtice David Janota.

Borovice podle něj vydrží déle než například smrk ztepilý. Ten je ale i přesto nejoblíbenější. Hlavně díky nízké ceně. Školní lesní podnik Masarykův les je bude o víkendu prodávat i za sto korun. „To je cena za smrk do jednoho metru. Strom do dvou metrů stojí dvě stě korun. Ceny se od loňska nezměnily,“ tvrdí zástupce ředitele Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Pavel Mauer. Dodal, že stromy ze školního podniku jsou k dostání převážně na Blanensku.

Největší nápor očekávají prodejci o nadcházejícím víkendu. Zájem bude podle většiny z nich o jedle. „Tradičně jde na odbyt smrk ztepilý či pichlavý. Lidé poslední roky ale nejvíc kupují dánskou jedli Nordmann. V Brně ji pořídí od osmi set korun. Vozíme je z Dánska s předstihem. Zákazníci ale nemusí mít strach, že opadá. Je velmi odolná,“ uvedl například Pavel Ondráček.

Vše podle něj záleží na vkusu zákazníka. Například František Cigánek z Ratíškovic na Hodonínsku kupuje tradičně borovici. „Nejdéle vydrží a není z ní takový nepořádek, když začne opadávat,“ podotkl Cigánek.

Podle lesníků se lidé nemusejí bát, že stromky brzy opadají. „Řežeme je čtrnáct dní před Vánocemi. I smrk, který opadává nejdříve, vydrží bez problémů do Tří králů. Důležité je nechávat stromy co nejdéle v chladu a nestavit je k topení,“ uvedl Mauer.

Těmito pravidly se řídí například Pavel Hrdlička ze Znojma. „Necháváme stromek na zahradě v chladu a zdobíme ho až na Štědrý den,“ uvedl Hrdlička.

Květináč za 90 Kč

Podle Jana Kyselého z brněnského Ekologického institutu Veronica se rozmáhá trend živých stromků v květináči, které si zájemci mohou v létě zasadit třeba na zahradu nebo po domluvě i do lesa. Institut nabízí jedle bělokoré za devadesát korun. „Stromek má asi čtyřicet centimetrů. Je starý tři až čtyři roky. Není vhodné ho nechávat v teple. Má stát venku nebo na chladném místě v domě. Před Štědrým dnem je dobré ho nejprve nechat zvyknout na teplejší prostředí a potom ho dát do vyhřátého pokoje,“ vysvětlil Kyselý.

Bez živého stromu si nedovede Vánoce představit Petra Kaderková ze Šlapanic na Brněnsku. „Máme stromek v květináči už několik let. V létě je na zahradě a v zimě zdobí dům. Až přeroste, tak ho zasadíme a koupíme jiný,“ ujistila Kaderková.

Podle mluvčí společnosti Tesco Evy Karasové je zájem i o umělé stromky. „Někteří lidé si je vybírají, protože chtějí šetřit přírodu. Dají se sehnat od třiceti korun. Horní hranice je téměř neomezená,“ uvedla Karasová.

VÍCE ČTĚTE V ÚTERNÍM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST

HELENA ČTVRTEČKOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI