Proti postupu úředníků má řadu výtek ekologické sdružení Nesehnutí. „Magistrát povolil stromy pokácet, i když na náš popud v březnu tohoto roku územní rozhodnutí o stavbě ubytoven zrušil Krajský soud. Přesto dnes dělníci stromy pokáceli, a to mimo jejich vegetační klid, což jsme také zahrnuli do našich připomínek,“ roznítil se v pátek Milan Štefanec z ekologického sdružení Nesehnutí.
„Magistrát ani městský úřad rozhodl nezákonně. S připomínkami a námitkami občanského sdružení Nesehnutí ke stavbě bytového domu i ke kácení borovic se úředníci nevypořádali formálně správně. Jednoduše je bez patřičných rozhodnutí a řízení smetli ze stolu,“ vysvětlila právnička Nesehnutí Sandra Podskalská. Napadla tak neprůhledné rozhodnutí magistrátu i úřadu městské části.
„Magistrát města potvrdil naše rozhodnutí o kácení. Upravil i část, která vyžadovala kácení ve vegetačním klidu. Podle odborníků, kteří místo zkoumali 16. června, není nutné s kácením čekat,“ vysvětlila vedoucí odboru stavebního rozvoje líšeňského úřadu Eva Jagošová.
Podle spisu, kterým magistrát odůvodnil odstranění stromů, nenašli odborníci osídlená ptačí hnízda, borovice rostou přehuštěně a neudržovaně. To, že úředníci nerespektovali rozhodnutí soudu o zastavení územního řízení, odůvodnila Jagošová tím, že dosud nedostali oficiální vyjádření a potvrzení rozsudku.
Sdružení Nesehnutí, základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica a dvě společenství vlastníků bytů v okolí podají v nejbližších dnech na postup úřadů sérii žalob.
„Dnes podám za Nesehnutí žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Obávám se ale, že v době, kdy bude o tomto případu soud rozhodovat, už budou domy stát,“ uvedla v pátek právnička Nesehnutí Sandra Podskalská. Podle ní ve věci zalobboval investor a pomohla i novela stavebního zákona. „Současný stavební zákon řízení urychluje a dovoluje tak začít stavbu ze dne na den. Úředníci nemusí zkoumat, jaké problémy se na pozadí stavby skrývají,“ uvedla Podskalská.
Aneta Šedá